כיצד להתכונן לראיון עבודה

ראיון עבודה מוצלח – מדריך מלא כיצד לעבור ראיון עבודה

נקבע לכם ראיון העבודה – מזל טוב! עכשיו הגיע הזמן להתכונן. להלן סקירה כללית וטיפים רבים כיצד להצליח בראיון.

טיפים לפני הראיון

בימים שלפני ראיון העבודה הקדשו זמן לביצוע הפעולות הבאות:

התחלו במחקר על החברה והמראיינים שלכם.

הכרת החברה בה אתם תתראיינו יכולה לעזור לכם להגיע לראיון שלכם בביטחון. השתמשו באתר החברה, פוסטים ברשתות החברתיות והודעות לעיתונות יספקו הבנה מוצקה של יעדי החברה וכיצד הרקע שלכם עשוי להתאים לה.

חקרו את החברה והראו מה אתם יודעים

הכינו שיעורי בית וחקרו על המעסיק ועל הענף, כך שתהיו מוכנים לשאלת הראיון “מה אתם יודעים על החברה הזו?” אם לא נשאלתם שאלה זו, עליכם לנסות להדגים לבד את מה שאתם יודעים על החברה.
אתם יכולים לעשות זאת על ידי קשירת התגובות שלכם ממה שלמדתם על החברה. לדוגמה, אתם יכולים לומר: שמתי לב שהטמעתם מערכת תוכנה חדשה בשנה שעברה, וכתוצאה מכך דירוג שביעות הרצון של הלקוחות שלכם השתפר באופן דרמטי. אני בקיא בטכנולוגיות העדכניות ביותר מניסיוני בפיתוח תוכנה ב- ABC, ומעריך חברה השואפת להיות מובילה בתעשייה שלה.
אתם אמורים להיות מסוגלים לגלות מידע רב על ההיסטוריה, הייעוד והערכים של החברה, הצוות, התרבות וההצלחות האחרונות באתר האינטרנט שלה. אם לחברה יש בלוג ונוכחות ברשתות חברתיות, הם יכולים להיות מקומות שימושיים לחפש בהם מידע.

חקרו גם קצת את התעשייה שהחברה מצויה בה

מראיין עשוי לשאול כיצד אתם תופסים את מיקומה של החברה בענף שלה, מי הם המתחרים של החברה, מהם היתרונות התחרותיים שלה וכיצד היא צריכה להמשיך בצורה הטובה ביותר. מסיבה זו, הימנעו מלנסות לחקור ביסודיות תריסר ענפים שונים. במקום זאת, התמקדו בחיפוש עבודה במספר ענפים מצומצם שמתאים לכם.

התכוננו לפני הזמן

אל תחכו לרגע האחרון כדי לבחור בגד לראיון, להדפיס עותקים נוספים של קורות החיים שלכם או למצוא פנקס ועט. הכינו תלבושת ראיונות טובה אחת, כך שתוכלו להגיע לראיון בהתראה קצרה מבלי שתצטרכו לדאוג מה ללבוש.

כשיש לכם ראיון עבודה, הכינו את הכל ערב הקודם.

וודאו שלבוש הראיון שלכם מסודר ומתאים לסוג המשרד בו אתם מרואיינים. הביאו תיק עבודות נחמד עם עותקים נוספים של קורות החיים שלכם. לרבות עט ונייר לצורך רישום הערות.

אם אתם מתראיינים באופן וירטואלי, הגדירו היטב את הטכנולוגיה והכינו אותה מראש. בצעו ניסיון כדי לוודא שהכל עובד, נראה ונשמע כמו שצריך.

תרגלו את תשובותיכם לשאלות נפוצות בראיון.

הכינו את תשובתכם לשאלה הנפוצה: “ספר לי על עצמך, ולמה את/ה מעוניין/מעוניינת בתפקיד זה בחברה שלנו?” הרעיון הוא לתקשר במהירות מי אתם ואיזה ערך מוסף תביאו לחברה ולתפקיד.

היכונו לשאלות נפוצות בנושא ראיונות.

בכל ספר “כיצד לראיין” יש רשימה של מאה או יותר “שאלות ראיונות נפוצות”. (אתם עשויים לתהות כמה זמן נערכים ראיונות אלה אם יש כל כך הרבה שאלות נפוצות!) אז איך אתם מתכוננים? בחרו באחת הרשימות וחשבו באילו שאלות אתם צפויים להיתקל בהתחשב בגילכם ובמעמדכם (עומדים לסיים את הלימודים, מחפשים התמחות בקיץ). לאחר מכן הכינו את תשובותיכם כך שלא תצטרכו להשקיע מאמץ לענות במהלך הראיון בפועל.

עיינו בשאלות האופייניות לראיון עבודה שמעסיקים שואלים ותרגלו את תשובותכם.

תשובות חזקות הן אלו הספציפיות אך התמציתיות, תוך ציון דוגמאות קונקרטיות המדגישות את כישוריכם ומגבות את קורות החיים שלכם.
על תשובותיכם להדגיש את הכישורים החשובים ביותר למעסיק ורלוונטיים לתפקיד. למרות שחשוב להכין את התשובות הטובות ביותר, חשוב באותה מידה להקשיב היטב במהלך הראיון על מנת להבטיח שתגובותיכם מעניקות למראיינים את המידע שהם מחפשים.

טיפ: עליכם לבוא מוכנים לדון בציפיות השכר שלכם. אם אינכם בטוחים איזה שכר מתאים לבקש, חפשו סקרי שכר באינטרנט לקבלת טווח שכר בהתאמה אישית בהתאמה למיקום, לתעשייה ולניסיון שלכם.

תרגולו, תרגולו, תרגולו.

זה דבר אחד לבוא מוכנים עם תשובה מוכנה לשאלה כמו: “למה שנעסיק אותך?” זה אתגר אחר לחלוטין לומר זאת בקול רם בצורה בטוחה ומשכנעת. בפעם הראשונה שתנסו את זה, אתם תישמעו אולי קצת מבולבלים, לא משנה עד כמה מחשבותיכם צלולות! עשו את זה עוד 10 פעמים, ותישמעו הרבה יותר בטוחים ומרשימים.

אבל אין צורך לחכות עם התרגול שלכם כשאתם כבר “על הבמה” מול מגייס אמיתי; התאמנו לפני שאתם הולכים לראיון. הדרך הטובה ביותר להתאמן: השיגו שני חברים ותתרגלו לראיין אחד את השני ב”סבב סביבון “: אדם אחד מתנהג כמתבונן וה”מרואיין” מקבל משוב הן מהמתבונן והן מה”מראיין”. עברו לארבעה או חמישה סיבובים, החליפו תפקידים תוך כדי. רעיון אחר (אך בהחלט יעיל גם כן) הוא להקליט את תשובותיכם ואז להאזין להן על מנת לבחון את הטעון שיפור. לא משנה מה תעשו, ודאו שהתרגול שלכם מורכב מדיבור בקול רם חזרה על תשובתכם רק במוח לא מספיקה.

ציונו נקודות הצלחה בחמש הדקות הראשונות.

כמה מחקרים מצביעים על כך שמראיינים מחליטים על מועמדים בחמש הדקות הראשונות של הראיון – ואז מבלים את שאר הראיון בחיפוש אחר דברים שיאשררו את ההחלטה! אז מה אתם יכולים לעשות בחמש הדקות האלה כדי לעבור את השער? היכנסו במרץ והתלהבות והביעו את הערכתכם לזמן המראיין. (זכרו: היא או הוא עשויים לראות הרבה מועמדים אחרים באותו יום ואולי עייפים מהילד שהתעורר בלילה. אז הכניסו אנרגיה חיובית!)

כמו כן, התחלו בתגובה חיובית על החברה – משהו כמו “באמת ציפיתי לפגישה הזו [ולא “ראיון “]. אני חושב ש[החברה] עושה עבודה נהדרת ב [בתחום או בפרויקט מסוים. ], ואני ממש מתרגש מהאפשרות שאוכל לתרום.”

הפיקו את המירב משאלת “ספר לי על עצמך”.

מראיינים רבים מתחילים בראיונות עם שאלה זו. אז איך כדאי להגיב? אתם יכולים להיכנס לסיפור על המקום בו נולדתם, מה ההורים שלכם עושים, כמה אחים, אחיות, כלבים וחתולים יש לכם, וזה בסדר. אבל האם אתם מעדיפים שהמראיין יכתוב איזה סוג של כלב יש לכם – או מדוע החברה צריכה להעסיק אתכם?

שקלו להגיב לשאלה זו במשהו בסגנון: “טוב, ברור שאוכל לספר לכם על הרבה דברים, ואם אני פחות בכיוון ממה שמעניין אתכם אנא יידעו אותי. אבל שלושת הדברים שלדעתי הכי חשוב שתדעו עלי הם [החוזקות שלכם]. אני יכול להרחיב על אלה מעט אם תרצו. “מראיינים תמיד יגידו, “בטח, קדימה.” ואז אתם אומרים, “ובכן, לגבי הנקודה הראשונה, [תנו את הדוגמה שלכם]. וכשעבדתי עבור [חברה], אני [דוגמה חוזקה אחרת]” וכו. אסטרטגיה זו מאפשרת לכם למקד את 10-15 הדקות הראשונות של הראיון בכל החוזקות העיקריות שלכם. שאלת “ספר לי על עצמך” היא הזדמנות פז. אל תפספסו את זה!

קראו מחדש את תיאור התפקיד.

ייתכן שתרצו להדפיס אותו ולהתחיל להדגיש מיומנויות ספציפיות שהמעביד מחפש. חשבו על דוגמאות מעבודתכם בעבר ובהווה המתאימות לדרישות אלה.

פתחו קשר עם המראיין.

עליכם לנסות לפתח קשר עם המראיין שלכם. דעו את שמו של המראיין והשתמשו בו במהלך ראיון העבודה. אם אינכם בטוחים בשם, התקשרו ושאלו לפני הראיון. וגם, הקשיבו היטב במהלך ההיכרות.
אם אתם נוטים לשכוח שמות, רשמו אותו במקום דיסקרטי, כמו באותיות קטנות בתחתית הפנקס שלכם.
בסופו של דבר, יצירת קשר ויצירת קשר אישי עם המראיין שלכם יכולה להגדיל את הסיכויים שלכם להתקבל לעבודה. אנשים נוטים להעסיק מועמדים שהם אוהבים ומתאימים היטב לתרבות החברה. כך תוכלו להביא את מנהל הגיוס לצידכם.

השתמשו בשיטת STAR במענה על שאלות.

היכונו להישאל לגבי זמנים בעבר בהם השתמשתם במיומנות ספציפית והשתמשו בשיטת STAR כדי לספר סיפורים עם מצב ברור, משימה, פעולה ותוצאה.

הכנו רשימת ממליצים.

המראיינים שלכם עשויים לדרוש מכם להגיש רשימת ממליצים לפני הראיון שלכם או אחריו. הכנת רשימת התייחסות מבעוד מועד יכולה לעזור לכם להשלים במהירות שלב זה כדי להתקדם בתהליך הגיוס.
היו מוכנים עם דוגמאות לעבודה שביצעתם. במהלך הראיון, ככל הנראה תישאלו לגבי עבודה ספציפית שביצעתם ביחס לתפקיד. לאחר עיון בתיאור התפקיד, חשבו על עבודה שביצעתם בעבר, המראים שיש לכם ניסיון והצלחה בביצוע תפקיד דומה.

הכנו שאלות חכמות למראיינים שלכם.

ערכו את שאלותיכם למראיין.

בואו לראיון עם כמה שאלות מושכלות למראיין המדגימות את הידע שלכם בחברה כמו גם את כוונתכם הרציניות. מראיינים תמיד שואלים אם יש לכם שאלות, ולא משנה מה, כדאי שתהיה לכם אחת או שתיים מוכנות. אם אתם אומרים “לא, לא ממש”, הוא או היא עשויים להסיק שאתם לא כל כך מעוניינים בעבודה או בחברה. שאלה טובה לכל מטרה היא, “אם היית יכול לתאר את המועמד האידיאלי לתפקיד זה, איך הוא או היא יהיו?”

ראיונות הם רחוב דו סטרי. מעסיקים מצפים שתשאלו שאלות: הם רוצים לדעת שאתם חושבים ברצינות איך זה יהיה לעבוד שם. הנה כמה שאלות שתרצו לשקול לשאול את המראיינים שלכם:
האם תוכל להסביר מהי האחריות היומיומית של תפקיד זה?
איך תתאר את המאפיינים של מישהו שיצליח בתפקיד זה?
אם הייתי במצב זה, כיצד היו מודדים את הביצועים שלי? באיזו תדירות?
עם אילו מחלקות צוות זה עובד באופן קבוע?
כיצד מחלקות אלה בדרך כלל משתפות פעולה?
איך נראה אותו תהליך?
מהם האתגרים העומדים בפני מי שימלא את התפקיד?

אם אתם מקיימים סדרת ראיונות עם אותה חברה, תוכלו להשתמש בכמה מהשאלות המוכנות שלכם עם כל אדם שאתם פוגשים (למשל, “מה לדעתך הדבר הטוב ביותר בעבודה כאן?” ו”איזה סוג של אדם היית הכי רוצה לראות שהוא ממלא תפקיד זה? “) ואז, נסו לחשוב על אחת או שתיים אחרות במהלך כל ראיון.

טיפים במהלכם הראיון

תכננו את הלבוש לראיון שלכם ערב קודם.

אם אתם מדברים עם מגייס לפני הראיון, אתם יכולים לשאול אותם לגבי קוד הלבוש במקום העבודה ולבחור את הלבוש שלכם בהתאם. אם אין לכם את מי לשאול, בדקו את החברה כדי להבין לבד מה מתאים.

הביאו עותקים של קורות החיים, מחברת ועט.

קחו לפחות חמישה עותקים של קורות החיים המודפסים שלכם על נייר נקי במקרה של מרואיינים מרובים. הדגישו הישגים ספציפיים בעותק שלכם, שתוכלו להתייחס אליהם ולדון בהם בקלות. הביאו עט ומחברת קטנה. היכונו לרשום הערות, אך לא בסמארטפון או במכשיר אלקטרוני אחר.

תכננו את לוח הזמנים שלכם כך שתוכל להגיע 10-15 דקות מוקדם. מפו את המסלול שלכם למיקום הראיון כדי שתוכלו להיות בטוחים להגיע בזמן. אם אתם לוקחים תחבורה ציבורית, הכינו תוכנית גיבוי למקרה של עיכובים.
טיפ: כשאתם מגיעים מוקדם, השתמשו בדקות הנוספות כדי להתבונן בדינמיקה במקום העבודה.

לאחר שביליתם זמן בהכנות, תוכלו להצליח ביום ראיונות על ידי תרגול הטיפים הבאים:

להיות בזמן (זה אומר מוקדם)

הגיעו בזמן לראיון. בזמן פירושו חמש עד עשר דקות מוקדם. אם אתם צריכים, סעו למקום הראיון מבעוד מועד כדי שתדעו בדיוק לאן אתם נוסעים וכמה זמן ייקח להגיע לשם.

עשו רושם ראשוני נהדר.

אל תשכחו את הדברים הקטנים – הברק את הנעליים שלכם, וודא שהציפורניים שלכם נקיות ומסודרות, ובדקו את הבגדים שלכם אם יש חורים, כתמים, שיער מחיות מחמד וחוטים רופפים. הציגו שפת גוף בטוחה וחיוך לאורך כל הדרך.

שפת גוף נכונה

להתלבש כראוי, ליצור קשר עין, לתת לחיצת יד איתנה, יציבה טובה, לדבר בברור, ולא להגזים עם בושם! לפעמים מיקומי ראיונות הם חדרים קטנים שאין בהם זרימת אוויר טובה. אתם מעוניינים שהמראיין ישים לב לכישורי העבודה שלכם.

נסו להישאר רגועים
נסו במהלך ראיון העבודה להירגע ולהישאר רגועים ככל האפשר. זכרו ששפת הגוף שלכם אומרת עליכם באותה מידה כמו תשובותיכם לשאלות. הכנה נכונה תאפשר לכם להקרין ביטחון:

כשאתם עונים על שאלות, שמרו על קשר עין עם המראיין.

הקפידו לשים לב לשאלה כדי לא לשכוח אותה, ולהקשיב לשאלה כולה (באמצעות האזנה פעילה) לפני שאתם עונים, כדי שתבינו בדיוק מה המראיין שואל.

הבהירו את החוזקות שלכם ואת הסיבות שאתם רוצים בתפקיד.

היכונו להיכנס לכל ראיון עם שלוש עד חמש חוזקות מרכזיות, כמו מה הופך אתכם למועמדים הטובים ביותר לתפקיד. הכינו דוגמא לכל חוזקה (“יש לי כישורי תקשורת טובים. למשל, שכנעתי קבוצה שלמה ל …”). ותהיו מוכנים לספר למראיין מדוע אתם רוצים את התפקיד הזה – כולל מה מעניין אתכם בקשר לזה, אילו תגמולים הוא מציע שאתם מוצאים בהם ערך ובאילו יכולות הוא דורש שיש לכם. אם מראיין לא חושב שאתם באמת ממש מעוניינים בתפקיד, הוא או היא לא יתנו לכם הצעה – לא משנה כמה אתם טובים!

צפו את חששות המראיין והסתייגויותיו.

תמיד יש יותר מועמדים לתפקידים. אז מראיינים מחפשים דרכים לסקר אנשים. שימו את עצמכם בנעליהם ושאלו את עצמכם מדוע אולי לא ירצו להעסיק אתכם (“אין לי את זה”, “אני לא זה וכו ‘). ואז הכינו את הגנתכם: “אני יודע שאולי אתה חושב שאני לא הכי מתאים לתפקיד הזה בגלל [הסתייגותם]. אבל אתה צריך לדעת ש [הסיבה שהמראיין לא צריך להיות מודאג יתר על המידה]. “

התייחסו בכבוד לכל מי שנתקלים בו.

זה כולל אנשים בדרכים ובמגרש החניה, אנשי אבטחה וצוות דלפק הקבלה. התייחס לכל מי שאינכם מכירים כאילו הוא מנהל הגיוס. גם אם לא, המעסיק הפוטנציאלי שלכם עשוי לבקש משוב.
תרגלו נימוסים טובים ושפת גוף. תרגלו שפת גוף בטוחה ונגישה מרגע הכניסה לבניין. לשבת או לעמוד גבוה עם הכתפיים לאחור. לפני הראיון נשמו עמוק ונשפו לאט לניהול תחושות החרדה ועידוד הביטחון העצמי. על המראיין להושיט את ידו תחילה כדי ליזום לחיצת יד. לעמוד, להסתכל לאדם בעיניים ולחייך. לחיצת יד טובה צריכה להיות יציבה אך לא לרסק את אצבעותיו של האחר.

זכרו להגיע עם האותנטיות והחיוביות שלכם.

להיות אמיתים במהלך הראיון יכול לעזור למעסיקים להתייחס גם אליכם בקלות. הצגת חיוביות עם חיוך ושפת גוף אופטימית יכולה לעזור לשמור על הראיון קליל ובונה.

הגיבו בכנות לשאלות שנשאלו.

אמנם זה נראה מפתה להתפאר בכישוריכם והישגיכם, אך מראיינים מוצאים יושר מרענן ומכובד. התמקדו בחוזקות המפתח שלכם ולמה הרקע שלכם גורם לכם להיות כשירים באופן ייחודי לתפקיד.
קשרו את תשובותיכם לכישורים ולהישגים שלכם. בכל שאלה עליה אתם משיבים, חשוב שתקשרו את הרקע שלכם לתפקיד על ידי מתן דוגמאות לפתרונות ותוצאות שהשגתם בעבר. השתמשו בכל הזדמנות להצגת התמודדות עם הדרישות המופיעות בתיאור התפקיד.

שמרו על תשובותיכם תמציתיות וממוקדות.

זמנם של המראיינים מוגבל. תרגול התשובות שלכם מראש יכול לעזור לכם לשמור על ריכוז.

אל תדאג להישמע “מוכנים מידי”.

יש אנשים שחוששים שאם הם יעשו חזרות על תשובותיהם, הם ישמעו “מוכנים מידי” (או מלוטשים מדי) במהלך הראיון. אל תדאגו. אם אתם מוכנים היטב, אתם תשמעו בטוחים ומלוטשים.

היו מוכנים להתמודד עם שאלות לא חוקיות ולא הולמות.
שאלות לגבי גילכם, מינכם, דתכם, מצבכם המשפחתי ונטייתכם המינית אינן הולמות ובתחומים רבים אינן חוקיות. עם זאת, ייתכן שתשאלו לגבי אחד מהם או יותר. אם כן, יש לכם כמה אפשרויות: אתם יכולים פשוט לענות בשאלה (“אני לא בטוח איך זה רלוונטי לתפקיד”), או שאתם יכולים לנסות לענות על “השאלה שמאחורי השאלה”: “אני לא יודע אם אחליט שיהיו לי ילדים בעתיד הקרוב, אבל אם אתה תוהה אם אעזוב את עבודתי לתקופה ממושכת, אני יכול לומר שאני מאוד מחויב לקריירה שלי ולמען האמת לא יכול לדמיין לוותר עליה. “

היו אסרטיביים וקחו אחריות על הראיון.

אולי מתוך המאמץ להיות מנומסים, חלק מהמועמדים האסרטיביים בדרך כלל הופכים לפאסיביים מדי במהלך ראיונות עבודה. אבל נימוס לא שווה לפאסיביות. ראיון הוא כמו כל שיחה אחרת – זה ריקוד בו כל צד מגיב לאחר. אל תטעו פשוט לשבת שם ולחכות למראיין שישאל אתכם על אותו פרס נובל שזכיתם בו. באחריותכם לוודא שהוא מכיר ומבין את החוזקות שלכם.

אל תדברו בצורה שלילית על מעסיקים קודמים שלכם.

אם אתם מרגישים מיואשים מהעבודה הנוכחית שלכם, התמקדו בשיחה על מה שצברתם מהניסיון הזה ועל מה שאתם רוצים לעשות הלאה.

חישבו חיובי.

אף אחד לא אוהב מתלוננים, אז אל תתעכבו על חוויות שליליות במהלך ראיון. גם אם המראיין מבקש אתכם לפרט, “איזה משימות הכי לא אהבת?” או “מה הכי לא אהבת בעבודה הקודמת?” אל תענו ישירות על השאלה. או ליתר דיוק, אל תענו על כך כפי שנשאלתם. במקום זאת, אמרו משהו כמו, “ובכן, למעשה מצאתי משהו בכל המשימות שלי שאהבתי. למשל, למרות שמצאתי כי [משימה כלשהי] היתה קשה מאוד, אהבתי את העובדה ש [נקודה חיובית לגבי המשימה] “או” אהבתי [עבודה קודמת] לא מעט, אם כי עכשיו אני יודע שאני באמת רוצה [עבודה חדשה]. “

היו מוכנים לראיונות “מבוססי התנהגות”.

אחד מסגנונות הראיונות הנפוצים ביותר כיום הוא לבקש מאנשים לתאר חוויות שחוו המדגימות התנהגויות שלדעת החברה חשובות לתפקיד מסוים. יתכן שתתבקשו לדבר על תקופה בה קיבלתם החלטה לא פופולרית, גיליתם רמת התמדה גבוהה או קיבלתם החלטה בלחץ זמן ועם מידע מוגבל, למשל.

שלב 1 הוא לחזות את ההתנהגויות שמנהל הגיוס עשוי לחפש.
שלב 2 הוא לזהות דוגמה אחת לפחות למועד שבו הדגמתם כל התנהגות.
שלב 3 הוא להכין סיפור לכל דוגמה. אנשים רבים ממליצים להשתמש ב- SAR (מצב-פעולה-תוצאה) כמודל לסיפור.
שלב 4 הוא לתרגל את אופן הסיפור. כמו כן, דאגו לבדוק את קורות החיים שלכם לפני הראיון עם מחשבה על סוג זה; זה יכול לעזור לכם לזכור דוגמאות להתנהגויות שאולי לא ציפיתם מראש.

טיפים לאחר הראיון

לאחר סיום הראיון, תנו לעצמכם את הסיכויים הטובים ביותר להתקדם על ידי ביצוע הפעולות הבאות:

שאלו לגבי השלבים הבאים.

לאחר הראיון שלכם, ראוי לשאול את המראיין, מנהל הגיוס או המגייס שלכם למה אתם צריך לצפות בהמשך. זה עשוי להיות דוא”ל המשך עם תוצאות מהראיון שלכם, דרישות נוספות כמו מטלה או רשימת עזר או ראיון אחר.

סגרו את הראיון באווירה חיובית תוך הבעת התלהבות.

אם איש מכירות הגיע אליכם והדגים את המוצר שלו ואז הודה לכם על זמנכם ויצא מהדלת, מה הוא עשה לא בסדר? הוא לא ביקש מכם לקנות את המוצר! אם אתם מגיעים לסוף ראיון וחושבים שאתם באמת אוהבים את התפקיד, בקשו אותו! אמרו למראיין שאתם באמת ממש אוהבים את התפקיד – שהייתם נרגשים ממנה לפני הראיון ונרגשים עוד יותר עכשיו, ושאתם משוכנעים שאתם רוצים לעבוד שם. אם יש שני מועמדים טובים באותה מידה בסוף החיפוש – אתם ועוד מישהו אחר – המראיין יחשוב שיש סיכוי גבוה יותר שתקבלו את ההצעה, וכך עשוימ להיות נטיה גדולה יותר להציע דווקא לכם את התפקיד.

שיקלו לשלוח מכתב תודה מותאם אישית לאחר הראיון.

בקשו את כרטיס הביקור של כל אדם איתו אתם מדברים במהלך תהליך הראיון, כדי שתוכלו לבצע מעקב נפרד באמצעות דוא”ל תודה נפרד. אם התראיינתם בבוקר, שלחו את מייל המעקב שלכם באותו יום. אם ראיינת אחר הצהריים, למחרת בבוקר זה בסדר. וודאו שכל אימייל נבדל מהאחרים, תוך שימוש בהערות שרשמתם במהלך השיחות.

אל תוותרו!

אם היה לכם ראיון רע לתפקיד שאתם באמת חושבים שהתאים מאוד אל תוותרו! כתוב מכתב, שלחו דוא”ל או התקשרו למראיין ויידעו אותו שאתם מודעים לכך שעשיתם עבודה גרועה בתקשורת ומדוע אתם חושבים שעבודה זו מתאימה לכם מאוד. חזרו על מה שיש לכם להציע לחברה, ואמרו שאתם רוצים הזדמנות לתרום. אם אסטרטגיה זו תביא לכם הצעת עבודה תלויה בחברה. אבל דבר אחד בטוח: אם לא תנסו, הסיכויים שלכם הם בדיוק אפסיים. ראינו גישה זו עובדת במספר רב של מקרים, ואנו ממליצים לכם לתת לה את הזריקה האחרונה.

מאמרים