עקרונות כלליים

חשוב מאוד להתאים ולשנות מעט את מסמך קורות החיים ספציפית למשרה המפורסמת, ולא לשלוח בדיוק את אותו המסמך למשרות שונות

בכתיבת קורות חיים יש מספר עקרונות כלליים הנכונים תמיד ותקפים לכל החלקים של המסמך. חשוב להכיר אותם לפני שאתם ניגשים למלאכת הכתיבה.

קורות חיים הם מעין מסמך שיווק עצמי שסוקר ובודק את כל הכישורים, הניסיון והידע הרלוונטי שיש למועמד להציע. זוהי דלת הכניסה הראשונה כמעט תמיד לכל משרה וחלק מהרושם הראשוני המאפשר למגייסים להעריך את מידת ההתאמה של מועמד להעסקה במשרה ספציפית.

מגייסים מקדישים שניות מעטות לכל מסמך של קורות חיים, לכן חשוב לדעת כיצד להתבלט ולגרום למגייס להתמקד דווקא בקורות החיים שלכם. הכלל הבסיסי ביותר שנכון תמיד הוא להתאים את קורות החיים למשרה המבוקשת ולניסיון שלכם.

חלקים והסדר שלהם

אין דרך אחת נכונה לכתוב ולערוך קורות חיים. בשנים האחרונות התגבשו דוגמאות המשרטטות את הפורמט הטוב ביותר למסמך  על מנת שיהיה אפקטיבי. רוב קורות החיים כוללים את ראשי הפרקים הבאים:

 1. פרטים אישיים של המועמד
 2. תמצית קורות חיים
 3. ניסיון תעסוקתי
 4. השכלה ולימודים
 5. שירות צבאי (נהוג בעיקר בישראל)
 6. שליטה בשפות
 7. יישומי מחשב (כאשר רלוונטי למשרה)
 8. פרסומים – אם הם רלוונטיים לתפקיד. מקובל בעיקר באקדמיה.
 9. פרסים, הוקרה והצטיינות
 10. ממליצים (לרוב ציון אפשרות לקבלת ממליצים)

חשוב כבר עתה להדגיש שאין "תבנית אחת נכונה" וכל מקרה לגופו אך תמיד כדאי למקם בחלק העליון של המסמך את הפרק שהכי מקדם אתכם, ולשמור לתחתית העמוד את זה שפחות רלוונטי למשרה.

לדוגמה: במידה והתפקיד דורש שליטה בשפות ואתם דוברים את השפה המבוקשת – "הקפיצו" את פרק "שליטה בשפות" לראש העמוד. אם השירות הצבאי שלכם מאוד רלוונטי לתפקיד הקפיצו אותו לחלקים העליונים בקורות החיים.

שם המשחק – רלוונטיות

אף שקיימים כללים די ברורים לכתיבת מסמך קו"ח, אין זה אומר שמדובר במסמך לגמרי סטנדרטי, אלא במסמך שיש להתאימו עד כמה שניתן ליכולת, לניסיון ולכישורים. חשוב מאוד להתאים ולשנות  את המסמך ספציפית למשרה המפורסמת, ולא לשלוח בדיוק את אותו המסמך למשרות שונות לבטח לא לתפקידים שונים.

יש להכניס לקורות החיים ולפרט בעיקר מידע רלוונטי שמראה למגייס שאתם עונים על כמה שיותר מדרישות התפקיד.

מידע לא רלוונטי עלול להסיט את הפוקוס של המגייס מהפרטים החשובים שבקורות החיים ובכך לחבל בסיכוי לקבל זימון לראיון המיוחל.

יתר על כן, מומלץ גם לשלב בקורות החיים מילות מפתח או ביטויים מעולם התוכן של המשרה. את המילים ניתן למצוא לרוב בתיאור המשרה, באתר החברה המגייסת או מתיאור של משרות דומות בחברות שונות. יחד עם זאת, מוטב לא להגזים בשימוש במילות מפתח אלו ולהישאר לויאליים למציאות.

שימו לב, בקורות החיים יש לכלול מיומנות וותק התואמים את הדרישות למשרה. למשל, אם יש דרישה לידע באקסל, ציינו זאת בקורות החיים וחסכו מהמגייס להניח הנחות.

חשוב לציין תפקידים מהעבר, שאופיים והכישורים שנדרשו כדי למלאם רלוונטיים לתפקיד. כמובן שיש עדיפות לניסיון בתחום המקצועי של המשרה, אך במקרים שאין ברשותכם ניסיון שכזה, כדאי לפרט תפקידים שכללו אספקטים רלוונטיות לדרישות התפקיד.

לדוגמא, במידה ואתם מתחרים על משרת ניהול מיזם כלשהו, כל משרה ניהולית שביצעתם בעבר, גם אם אינה בדיוק באותו תחום העיסוק (לדוגמא, ניהול יחידת מכירה, ניהול מוקד שי"ל, פיקוד צבאי וכו') עשויה להיות רלוונטית. בהצגת התפקיד רצוי להבליט את הפן הניהולי, וגם לציין את הנושאים שהיו בניהול שלכם ואת המיומנויות שנדרשו מכם.

שפת קורות החיים

לחלק מהמשרות כדאי לשלוח קורות חיים באנגלית. איך תדעו אם לשלוח קורות חיים באנגלית או בעברית?

ישנו כלל שאומר שאם המשרה כתובה באנגלית, אז קורות החיים ישלחו למגייס גם כן באנגלית. בנוסף, למשרות בחברות הייטק/תוכנה שעובדות מול חו"ל נהוג לשלוח גם כן קורות חיים באנגלית. כדאי לשים לב, אם צויין בתיאור המשרה שצריך לשלוח קורות חיים באנגלית. יש לשלוח כמובן לפי המתבקש מן הכתוב.

 • מודעת דרושים פורסמה בשפה עברית = קו"ח בעברית.
 • מודעת דרושים פורסמה בשפה אנגלית = קו"ח באנגלית.
 • עדיין לא נחרץ שבחברות הייטק ובחברות בינלאומיות נהוג לשלוח קורות חיים באנגלית.
 • ישנה אופציה נוספת לצרף שני קבצי קו"ח בעברית ובאנגלית.

גם אנשים עם אנגלית מצוינת, עלולים להיתקל בקושי כשהם באים לכתוב קורות חיים מקצועיים באנגלית, או לתרגם את קורות החיים הקיימים שלהם מעברית. זאת כיוון שלא מספיק לתרגם את המילים באופן חופשי, אלא יש לשים לב שהמסר המרכזי עובר גם בשפה האנגלית ולבדוק שמלבד טעויות תחביריות, גם אין במסמך מילים שתורגמו בהקשר לא נכון. מומלץ תמיד שדובר אנגלית שפת אם יעבור על קורות החיים ויתקן את הדרוש תיקון.

למחקר מעניין בנושא העדפות של מגייסות בישראל לשפת קורות החיים לחצו כאן.

כתיבה בשמות פעולה

כיוון שמדובר במסמך רשמי המדבר בשפה מקצועית, יש לכתוב קורות חיים עם שמות פעולה. לדוגמא: "הכנת הצעות מחיר", "ניהול צוות עובדים", "יצירת שיתופי פעולה".

כתיבה בגוף ראשון ("הכנתי מצגות", "ניהלתי מוקד שרות) נותנת לקובץ רושם של סיפור מנקודת מבט אישית. כיוון שמדובר במסמך רשמי  בשפה מקצועית, כדאי לכתוב קורות חיים עם שמות פעולה. לדוגמא: "הכנת הצעות מחיר", "ניהול צוות עובדים", "יצירת שיתופי פעולה". יוצא מהכלל הוא התחום הטיפולי שם ניתן בהחלט לכתוב גם בגוף ראשון יחיד.

הפרזה ושקרים

לא כדאי להגזים או לשקר לגבי הניסיון התעסוקתי או ההשכלה שלכם. חשוב לעמוד מאחורי הדברים שכתובים במסמך קורות החיים, אחרת תתפסו כלא אמינים ואחר כך יהיה קשה לתקן את הרושם הראשוני. זכרו, רושם ראשון, אין  שני!

סקרים ומדגמים המתפרסמים מדי פעם, מעלים ממצאים והשערות הנוגעים לנושא הדיוק במסירת פרטים במסמך קו"ח לצורך תעסוקה. הממצאים מראים כי קיימת תופעה רחבה של "שיפצור" קו"ח, אם זה בדרך מוגזמת בכתוב, הסתרת פרטים או ציון פרטים שאין בהם אמת כלל. הסעיפים בהם יש נטייה לא לכתוב את כל האמת הם: גיל, השכלה ורקע תעסוקתי. במקרים מסויימים הסתבר שאקדמאים נמנעו מלכתוב את כל השכלתם וכישוריהם מחשש שייחשבו כמוכשרים מדי לתפקיד המיועד א(Over Qualified).

לכתוב שקרים בקורות חיים יכול אף להגיע עד לכדי עבירה פלילית, היו מקרים שהוגשו תביעות נגד אנשים שזייפו פרטים במסמך קו"ח שלהם. מומחים בתחומי התעסוקה ציינו בעבר כי דבר שאינו אמיתי כמעט תמיד מתגלה לבסוף, ויכול לגרום לפיטורי העובד שהתקבל לעבודה על סמך מצג שווא.

שפה תקנית

הקפידו להתנסח ברהיטות והימנעו משגיאות כתיב. חשוב גם להימנע מסלנג, שפת רחוב וקיצורי מילים בכתיבה. זה חשוב כי אתם צריכים להיות מובנים במלוא מובן המילה מה שנקרא. לאחר שסיימתם לכתוב את קורות החיים תנו למישהו שאתם מכירים לבדוק שאין טעויות כתיב ולבצע הגהה.

עיצוב ועריכה

כיום מגייסים לא באמת מתעכבים על כל מילה ומילה, אלא יותר סורקים את הטקסט.

לסגנון וחזות מסמך קורות החיים קיימת השפעה גדולה על היכולת שלכם להעביר מסר ממוקד בטווח קצר.

קורות חיים לא מסודרים מקשים מאוד על המגייס לבדוק את מידת ההתאמה לתפקיד. מגייס שרואה עשרות קורות חיים ביום יכול פשוט לדלג עליכם ולעבור למועמד הבא.

פונט, רווח, צבעים ותבליטים

פונט: חשוב להקפיד על פונט אחיד, פשוט וקריא. מומלץ להשתמש בפונט Arial גודל 10-12.

צבעים: צבע אחד מספיק (שחור). למעט משרות קריאטיביות או משרות הקשורות לתפקידים שאתם יודעים מראש שאכן יש דרישה לקורות חיים יותר מסוגננים. מעצב יכול בהחלט לסגנן קצת את קורות החיים שלו על מנת להותיר רושם חיובי. באופן כללי, די להשתמש בצבע שחור.

ריווח: בזמן הכתיבה שימו לב שהרווח בין השורות נע בין 1.35 –1.5.

כדאי להשתמש בתבליטים היכן שניתן – שימוש נכון בתבליטים יצור מבנה ברור וקריא יותר לקורות החיים, ולכן המגייס יוכל לסרוק את המסמך בקלות ובמהירות.

הדגשת הפרטים החשובים בגוף הטקסט. טקסט מודגש ילכוד את תשומת ליבו של המגייס גם כשהוא עובר ברפרוף על קורות החיים רבים, לכן מומלץ להדגיש את הפרטים הרלוונטיים ביותר למשרה.

הקפדה על מראה קבוע ואחיד לאורך כל קורות החיים – אם בחרתם בריווח מסוים יש להקפיד להשתמש בו לאורך כל קורות החיים. אם השתמשתם בתבליטים אל תחליפו אותם בחלקים השונים.

אין צורך בתמונות או באיורים – מדובר במסמך רשמי, ושימוש כזה עלול להתפרש על ידי הקורא כילדותי במקצת.

את המסמך מומלץ לשמור גם כ- Word וגם כ- PDF – נהוג לשלוח למגייס את קורות החיים בקובץ PDF על מנת שהוא יראה בדיוק כפי שתוכנן (בלי קשר לגרסת ה-Word בה הוא הוכן. יחד עם זאת כלים אוטומטיים שסורקים קורות חיים מצליחים"לקרוא" טוב יותר קורות חיים הכתובים ב-Word.

כמו כן, בשם שמירת הקובץ רצוי להכליל את שמכם המלא ואת המקום אליו אתם שולחים את קורות החיים. לדוגמא: Avi-cohen-Cellcom.pdf.

יש להקפיד על הגהה בכל חלקי המסמך. אסור שיהיו שגיאות כתיב: אפילו שגיאה אחת עשויה לקלקל את הרושם הראשוני. אם אתם לא בטוחים לגבי איות נכון של מילה מסוימת בדקו בגוגל כיצד מומלץ לאיית את אותה מילה.

פרטים אישיים

לא מומלץ להכליל תמונה בקורות החיים

פרטים אישיים

זהו החלק הראשון אשר מופיע בראש המסמך וכולל דרכים ליצירת קשר עם המועמד/ת – כתובת אימייל, כתובת מגורים ומס' נייד. במידה ויש לכם פרופיל לינקדאין רשמי ומקצועי, מומלץ להוסיף אותו.

יש לשים לב, כתובת האימייל אמורה להיות כתובת רשמית וראויה, ולא מורכבת ממילים שטותיות/סתמיות (לדוגמא, לא כדאי להשתמש בכתובת בסגנון businessman1975@gmail.com).

כדאי שהפרטים האישיים יכתבו באורך של עד 3 שורות, כדי שיתפסו כמה שפחות מקום במסמך.

מה חובה לרשום?

 • שם פרטי + שם משפחה
 • מקום מגורים – במידה והנכם מתגוררים בכפר/מועצה לא ממש מוכר או רחוק משמעותית ממקום העבודה – יש לכתוב בצורה מדויקת את הכתובת בצירוף שם העיר המרכזית הקרובה או לציין את הקרבה אליה, למשל: בקעת גן (סמוך לכפר סבא).
 • טלפונים ומייל זמינים ונגישים.

מגייסים מעדיפים לראות את כל הפרטים האישיים מאחר ולעיתים הם חלק מפרופיל הגיוס. אילו פרטים נוספים מקובל להוסיף, אך לא חובה?

 • שנת לידה – ראשית, כדאי לציין שהחוק אוסר אפליית מועמדים עקב גילם. אך עם זאת, מי שמגייס מקבל ברוב המקרים דרישת גיל ברורה וכשלא נמצא הגיל בקורות החיים. ניתן להסיק שהמועמד מבוגר. ישנן שתי דרכים לציון גיל באופן מקדם:
  1. הוספת כותרת בסיום מסמך קורות החיים שתקרא "פרטים אישיים" וציון שנת הלידה – כך ניתן להאמין ולקוות שקודם יקראו על הניסיון התעסוקתי ורק לאחר מכן יקראו את הגיל.
  2. ניתן להשתמש בעוגן "עוגן גיל"- לא לציין תאריך/שנת לידה, אבל ניתן למגייס להבין את הגיל בעזרת שנות השירות הצבאי, או לחילופין, פרט אחר שיכול להעיד עליו – אם שנת הלידה חשובה למגייס/למראיין, הוא יוכל להבין אותו מקורות החיים.
 • מצב משפחתי – לא חובה לציין אך מומלץ שיופיע. יחד עם זאת אם יש חשש שהוא יכול להוות סוג של חסם ניתן להימנע מלהזכירו.
 • מספר תעודת זהות – אם אתם מוכנים לחשוף את מספר תעודת הזהות, זה יסייע לחברות השמה לשמור את קובץ קורות החיים. באופן כללי די מיותר.
 • אם במשרה יש דרישות טכניות מיוחדות כמו רישיון נהיגה או רכב – זה המקום לציין זאת.
 • פרופיל לינקדאין – במידה ויש, במידה ואין ואתם מגישים מועמדות למשרה בהייטק,  ממומלץ לפתוח אחד. חובה לוודא שהפרטים האישיים מעודכנים ונכונים, וכאלו שמאפשרים למגייס ליצור איתכם קשר בקלות כדי לתאם ראיון עבודה. יש להקפיד לאחידות בין קורות החיים לפרופיל בלינקדין.

תמונה בקורות החיים

אין צורך. לא מומלץ להכליל תמונה בקורות החיים, למרות שיש אינספור פורמטים של קורות חיים (במיוחד באנגלית) שכוללים תמונה ברחבי האינטרנט. חשבו לרגע מהעיניים של המגייס, מה התמונה עשויה לסייע לו?

המקרה היחיד שיכול להיות שונה במקרה הזה הוא עבודות שדורשות שתשלחו תמונה, כמו סוכנויות דוגמנים למינהן.

תקציר

התקציר אמור להיות תמציתי וענייני ומטרתו לספר למגייס מי אתם ומה היתרון שלכם ביחס למשרה

התקציר אמור להיות תמציתי וענייני ומטרתו לספר למגייס מי אתם ומה היתרון שלכם ביחס למשרה. התקציר כשמו כן הוא מהווה את ההקדמה לקורות החיים שלכם ולכן יש למקם אותו בחלק העליון של המסמך.

אורכו של התקציר צריך לנוע בין 3-4 שורות ותפקידו לסכם את ניסיונכם ביחס לדרישות שצוינו במשרה.

כמו שאר החלקים בקורות החיים, גם את התקציר מומלץ לרשום בשורות נפרדות המתחילות בתבליטים.

כיצד ניתן לשמור על פרטיות/חשאיות בקובץ קו"ח?

 • רושמים בתחילת המסמך "נא לשמור על דיסקרטיות" בפונט מודגש בגודל 10.
 • עדיף לא לציין את שם החברה הנוכחית בה אתם עובדים אלא רק תיאור שלה (למשל, במקום "מכבי" נציין "חברה בתחום שירותי הבריאותי").
 • במכתב המקדים רשמו את הסטטוס התעסוקתי שלכם. למשל: "החלטתי לפנות לתפקיד זה, כי תמיד רציתי להשתלב בחברה גדולה בתעשיית המזון. כיום אני עובד בחברה קטנה בתחום, כך שאודה לכם אם תשמרו על דיסקרטיות בתהליך הגיוס."

ניסיון תעסוקתי

לא צריך לרשום את כל המשרות שעסקתם בהם בחייכם, אלא רק את המשרות הקשורות למשרה המוצעת

שימו לב, לא צריך לרשום את כל המשרות שעסקתם בהם בחייכם, אלא רק את המשרות הקשורות למשרה המוצעת. התפקידים הרלוונטיים יהיו דומים/תורמים למשרה המבוקשת, וכן כאלו שחייבו כישורים דומים. בנוסף, הימנעו מ"חורים שחורים" בקורות החיים, והקפידו שלא יהיו שנים שאין לגביהן מידע. במידה והיו לכם הישגים מיוחדים בעבודה (לדוגמה -ציון לשבח, קידום בדרגה ועוד), רשמו זאת. זה לא המקום להיות צנוע.

כיצד להרחיב על הניסיון התעסוקתי?

 1. סדר רצף העבודות: מומלץ לכתוב בצורה כרונולוגית הפוכה: מהתפקיד הנוכחי/האחרון ואחורה.
 2. כותרות: שם התפקיד ושם החברה (מודגש בקו תחתון).
 3. שנים: טווחי זמנים במסמך קו"ח נהוג לכתוב בשנים בלבד. ניתן להוסיף גם חודשים.
 4. מותגים: הועסקתם בחברה ידועה – ציינו זאת. אם החברה אינה מוכרת – כתבו בשתי מילים במה היא עוסקת.
 5. פירוט: השם של התפקיד לא מספיק על מנת להבין מה עשיתם. פרטו מתחת לשורת הכותרת, ותתארו גם מה עוד התפקיד אשר ביצעתם כלל ועשו זאת בנקודות קצרות.
 6. מיומנויות: מתחת לתיאור התפקיד יש להוסיף מיומנות עיקרית אחת או שתיים שהיו לכם בתפקיד. למשל: אילו הייתם אנשי מכירות ובזכותכם עלה אחוז המכירות בחברה, כדאי לציין "גידול של 30% בשנה הראשונה".
 7. התאמה למשרה: בגלל שכל תפקיד כולל ריבוי משימות ומיומנויות – צריך להתאים את פירוט המשימות שעשיתם למשרה אליה הנכם ניגשים.

מה כדאי לכלול בפירוט על המשרה?

 • מספרים/יעדים שניתן לכמת(מלשון כמות) שהצלחתם להשיג
 • ניהול של x אנשים
 • קידומים שזכיתם במהלך התקופה
 • ניהול תקציבים של x כסף
 • שותפות בתהליכים/אסטרטגיות מרכזיות
 • אחראיות על קשרים חשובים
 • מותגים או חברות גדולות שעבדתם איתן
 • סביבות עבודה מתקדמות/ ידע טכנלוגי שצברתם או מערכות מרכזיות שעבדתם איתן

צרו יותר מקובץ קורות חיים אחד

ברוב המקרים ,מועמדים שולחים את אותו מסמך קורות חיים לכל מיני משרות ותפקידים שונים. זו טעות גדולה. לכל תפקיד יש את הייחודיות שלו מבחינת הדרישות לתפקיד, ואותן צריך לציין כאשר שולחים קורות חיים.

המסקנה: קורות חיים טובים הם קורות חיים המתאימים למשרה, ואם שלחתם אותם בלי להתאים אותם למשרה – כאילו לא שלחתם.

 • קראו היטב את תיאור המשרה ודאגו להשתמש באותן מילים המופיעות במודעה כדי לתאר את ניסיונכם.
 • שלבו את ההתאמה לתפקיד בתחילת קובץ קורות החיים בקטגוריית התמצית.
 • בכל קובץ יש לפרט יותר על התפקידים הרלוונטיים למשרה אליו הוא מיועד, מאחר והם אלו שמוכיחים כי יש לך את הניסיון המתאים לתפקיד.
 • כיוון שכל תפקיד כולל תחומים רבים, שנו את הדגשים בהתאם למשרה.

כיצד נציג ניסיון תעסוקתי מגוון?

אם במהלך חיפוש העבודה מתפרש על כמה תחומים במקביל, ניתן לכתוב את מסמך קורות החיים בסגנון קצת אחר.

 • רצוי לבנות קובץ קורות חיים שונה לכל תחום חיפוש. ציינו בכל קובץ את הניסיון והתפקידים שמראים שאתם המועמדים המתאימים ביותר למשרה.
 • במידה והניסיון המתאים לא רשום במסמך כניסיון האחרון מומלץ לפעול באחת מהדרכים:
  1. לכתוב את התפקידים הלא רלוונטיים בשורה אחת ולא לפרט אדוותם, כך שהתפקידים הרלוונטיים יובלטו ויודגשו לעיני המגייס.
  2. הפרידו את הניסיון התעסוקתי ל'ניסיון רלוונטי' ו'ניסיון נוסף'. בצורה זו, תוכלו להדגיש את המידע המתאים והחשוב לתפקיד המוצע:
   • בכותרת כתבו במקום 'ותק תעסוקתי' – 'ותק רלוונטי' ופרטו על הניסיון הרלוונטי לתפקיד, לאו חובה לפי סדר האירועים.
   • מתחת לכותרת "ניסיון נוסף" הרחיבו על הניסיון שפחות מתאים ומדבר לתפקיד בצורה כרונולוגית.
 • כשיש ניסיון תעסוקתי מגוון רצוי להוסיף לקובץ "תמצית" ומכתב מקדים שידגישו את הניסיון הרלוונטי למשרה אליה אנו ניגשים.

Over Qualified

ככל שהוותק התעסוקתי שלכם גדול ומגוון יותר וככל שיש לכם יותר תארים והשכלה גבוהה ואתם בדרגת ניהול בכירה יותר, כך יעלו הסיכויים שתשמעו שוב ושוב את אותן מילים:  "תודה, אבל זה לא מה שאנו  מחפשים" אתם Over Qualified!". ותתפלאו לשמוע שזה קורה גם בראיונות בחברות הייטק.

אם אתם פונים למשרות שהניסיון שלכם רב מדי עבורן, המגייס עלול להתרשם שאתם מוכשרים יתר על המידה. אז מה עושים? התאימו את קורות החיים כך שתראו מתאימים למשרה, ונסחו מחדש את התפקידים שביצעתם בעבר.

אם אתם מתמודדים לתפקיד בדרגת ביניים התאימו את מסמך קורות החיים שלכם לנדרש במשרה. חושבים ששמות התפקידים שמילאתם בעבר יכולים להרתיע? השתמשו בניסוח אחר. יש מלא דרכים להציג ולפרט על תפקיד מסוים. כתבו את המילים המתאימות, הציגו את מה שרלוונטי מזווית קצת אחרת. תהיו אמינים וכנים, אך גם אל תרחיבו יתר על המידה ואל תשתמשו במילים מנופחות ומפוצצות מידי. לעתים כדאי לשנות רק מילה אחת פה ושם וכבר מסמך קורות החיים מקבל נופך אחר ושונה.

יציבות תעסוקתית

יציבות תעסוקתית הוא אחד הקריטריונים הראשונים הנבדקים אצל המגייס. מעבר בין תפקידים רבים בזמן קצר, או "חורים שחורים" בקורות החיים (פרקי זמן בהם לא ברור מה עשיתם) עשוי לגרום למגייס לפסול אתכם.

מה לעשות כדי להראות יציבות תעסוקתית?

 1. לכתוב את התפקידים בשנים ולא בחודשים מדויקים: כתיבה בשנים תסייע לכם לבחור רק את התפקידים הרלוונטיים ותיתן תחושת יציבות גבוהה יותר.
 2. אפשרות נוספת היא לרשום בראש העמוד כי כיום אתם מחפשים משרה לטווח ארוך.
 3. נסו למלא "חורים" בניסיון התעסוקתי: בדקו האם למדתם / תמכתם בעסק משפחתי, או אם "החורים" נוצרו כיוון שהחלטתם לקחת חופשת לידה מוארכת – פשוט ציינו זאת בקורות חיים.
 4. אם עבדתם זמן מסוים בעבודות זמניות שאתם פחות גאים בהם, ניתן לכתוב:
  2018 – היום: עבודות זמניות בתחום המסעדנות
  או:
  2018 – היום: ביצוע פרויקטים במספר חברות בתחום האדמיניסטרציה.

השכלה, צבא, כישורים והמלצות

רשמו בכותרת את שם הקורס /התואר ואת שם מוסד הלימודים, ולאחר מכן, פרטו איזה ידע או אילו מיומנויות חשובות רכשתם במהלך הלימודים

השכלה

בקטע זה מומלץ לרשום מה למדתם והיכן (כלומר סוג מסגרת: אקדמית? מקצועית? תיכונית?).

רשמו בכותרת את שם הקורס /התואר ואת שם מוסד הלימודים, ולאחר מכן, פרטו איזה ידע או אילו מיומנויות חשובות רכשתם במהלך הלימודים.

 • את סעיף הלימודים/התואר, כמו את תחום העבודה, כותבים בסדר כרונולוגי הפוך: מהלימודים האחרונים ומה שלפניהם בסדר יורד.
 • יש לכתוב את השנים ולפרט את שם התואר/התעודה/מוסד הלימודים.
 • יש הנוהגים לכתוב ממוצע סופי (במיוחד בתחומים ראליים), אך נניח שהממוצע ציונים שלכם נמוך – עדיף לא לציין אותו בקורות החיים. לעומת זאת, במידה וסיימתם את הלימודים בהצטיינות מומלץ מאוד לציין זאת. זה מראה על יכולות וכישורים.
 • במידה ולמדתם לתואר, אך לא סיימתם את התואר ולכן לא קבלתם תעודה כלשהי, רשמו  "לימודים לתואר….." וציינו את שם האוניברסיטה/מכללה.
 • קורסים וסדנאות כותבים תמיד מתחת לתארים אקדמיים וכדאי לרשום אותם רק אם הם קשורים למשרה המבוקשת. הקורסים יכולים להיות פרטיים/ מוסדיים-ציבוריים, למשל קורס מכירות במסגרת עבודה ב-"סלקום".
 • אם השתתפתם בלא מעט קורסים יחסית או שיש חשיבות לפרטם (למשל, אצל מתכנתים), יש ליצור פרק של "לימודים וסדנאות" או "שפות תכנות" בהתאם לתחום, ואז לפרט את שמות הקורסים שלמדתם, את מידת השליטה שלכם בשפות התכנות ועוד.
 • במידה ואין ברשותכם תואר אקדמי כלשהו, רשמו בגרות, את שם בית הספר התיכון ואת  שם המגמה המרכזית.
 • במידה ואין בגרות מלאה/חלקית. כתבו 12 שנות לימוד.
 • לא צריך לציין הישגים / ציונים מהתיכון אם אתם מחזיקים בתואר אקדמי.

שירות צבאי

כיצד כדאי לתאר את השירות הצבאי?

 • לחלק מהמגייסים/מעבידים השירות הצבאי הוא חלק חשוב ולא מבוטל, ולכן רצוי לציינו בקורות החיים ולפרט באיזה חיל ותפקיד שירתם בצבא. פרטו מה כלל התפקיד רק אם הוא רלוונטי למשרה שאתם מחפשים.
 • שימו לב, אם שירתם בצבא קבע או בקצונה – כדאי לציין פרט זה. אם לא שירתם בצבא אך שירתם בשירות לאומי – פרק זה יעסוק בשירות הלאומי. במידה ולא שירתם בשירות לאומי או בצבא – אפשר לוותר ולא חייבים לציין זאת בקו"ח.
 • אם מדובר בהתנסות ראשונה בשוק העבודה, השירות בצה"ל יכול לעזור למגייס להבין איזה ערך ויכולות אתם מביאים אתכם לשוק בעבודה. במקרים כאלו אל תהססו להדגיש אותו במקום בולט יותר בעמוד.

כישורים ושפות

 • חלק זה עלול להשתנות בהתאם לתחום ההתמחות של המועמד, אבל בדרך כלל יש כל מיני שפות, יישומים או סביבות עבודה שהמועמד ממוקצע בהן. במידה ואתם עובדים בתחום התוכנה והמחשוב, שימו לב שחלק זה יהיה מפורט ומלא מידע. במידה ואינכם מועמדים לתפקידים כאלו, מומלץ לציין שליטה ביישומי המחשב/ Office.
 • פרטו שפות נוספות בהן אתם שולטים מלבד שפת אם, החל מרמה טובה ועד לשפת אם. שפות שאתם יודעים בצורה חלקית, כדאי לציין רק אם הן נוגעות למשרה המוצעת.
 • פרטו בחלק נוסף את השליטה שלכם ביישומי מחשב: בימינו, רוב התפקידים מצריכים ידע ברשת האינטרנט, ידע בישומי אופיס ומחשבים. יש לציין באופן ברור את התוכנות שהנכם מכירים, אחרת המגייס לא יהיה מודע שאתם שולטים בהן.

המלצות

במידה ויש לכם המלצות,יש לציין זאת בסיום מסמך קו"ח– "המלצות יימסרו על פי בקשה". בדרך כלל לא מצרפים את ההמלצות לקורות חיים, אלא אם המגייס מבקש זאת במפורש.

התאמה למערכות סריקה ATS – Applicant Tracking System

כיום במרבית החברות קיימת מערכת אוטומטית לסינון קורות חיים, מה שאומר שהשלב הראשון שלכם הוא לצלוח את המערכת הזו.

כיום במרבית החברות קיימת מערכת אוטומטית לסינון קורות חיים, מה שאומר שהשלב הראשון שלכם הוא לצלוח את המערכת הזו, כדי שקורות החיים שלכם יזכו להגיע לשולחנם של אנשי הגיוס. איך עושים זאת? מקפידים לציין טייטלים ומילות מפתח של התפקיד ודרישותיו. תארו את התפקיד האחרון שלכם והשתמשו במילות המפתח הרלוונטיות לתפקיד. היבט נוסף הוא אזור מגורים, לעיתים הסינון נעשה גם לפי אזור ולכן אם המשרה אינה באזוריכם ובכל זאת אתם מעוניינים לשלוח קורות חיים למשרה, מומלץ שלא לציין אזור כדי לא להיפסל ע"י המערכת האוטומטית.

כדאי להימנע מיצירתיות מוגזמת – כלומר,דיאגרמות, סטטיסטיקות, איורים, הדגשים “קופצים” וכותרות נעולות. כל אלה יכולים להכביד על מערכות הסינון האוטומטי ולהביא לתוצאה לא רצויה בה מידע רלוונטי אודותינו לא "יקרא" ע"י המערכת.

מילות מפתח – השתמשו במילים המקובלות לתחום. כאשר אתם עונים למודעת דרושים, כדאי להיעזר בתיאור של דרישות התפקיד. שם ניתן לאתר את מילות המפתח המתאימות, ולתאר את הוותק שלכם בתחום התעסוקה כך שיכלול מילות מפתח שרלוונטיות לתפקיד. הישמרו מיצירת “רשימת מכולת”. מילות המפתח אמורות להיראות בהקשרים רלוונטיים. כמו כן, כדאי להיזהר מקיצורים באשר למונחים שונים ומגוונים ולכתוב אותם במלואם. לגבי להגדרת תפקיד כדאי לכלול את הקיצור המקובל (עו”ד / ד”ר וכדומה) אך גם את הפירוש המלא (בהתאמה, עורך דין / דוקטור).

מכתב מקדים

נצלו את המכתב כדי להרשים את המגייס והשתמשו בו כדי להבליט את מידת ההתאמה שלכם למשרה המוצעת

לעתים מסמך קורות חיים מלווה במכתב מקדים (הכוונה שמקדים את הכתוב בקורות החיים שלך). במכתב המקדים זה המקום בו כדאי להרחיב על עצמכם בגוף ראשון, לעורר אהדה ואף הזדהות אצל הקורא את המכתב כמו גם את התחושה, שהנה מצא את המועמד שחיפש. במכתב המקדים ניתן לכתוב שוב מסר שבמסמך קורות החיים טמון בין המון פרטים, ולהעלותו מעלה.

בישראל פחות נהוג לכתוב מכתבים מקדימים, אך זו בהחלט סיבה טובה לנצל הזדמנות זו ולהתבלט.

המכתב המקדים מאפשר לכם לבדל את עצמכם משאר המועמדים. נצלו את המכתב כדי להרשים את המגייס והשתמשו בו כדי להבליט את מידת ההתאמה שלכם למשרה המוצעת.

חשוב לזכור, שלא כל המגייסים קוראים את המכתב המקדים, לכן אל תכתבו בו דברים חשובים שאינם מופיעים בקורות החיים.

את המכתב מומלץ לכתוב בגוף ראשון, כדי לתת נגיעה מהאישיות, מההתלהבות שלכם ובמה שאתם יכולים להביא לתפקיד.

המכתב צריך להיות אישי למגייס הספציפי, ולכן לא כדאי לכתוב נוסח כללי ולשכפל אותו לכל המשרות.

את המכתב המקדים יש לכתוב בגוף המייל או במעמד השליחה במקום המיועד לכך באתר ולא בקובץ word נפרד.

דוגמאות לקורות חיים

קורות חיים לחייל המשוחרר

משוחררים טריים מצה"ל? עכשיו זה מתחיל! התקופה של חייכם האמיתיים. אז אתם חושבים על העתיד שלכם ובצדק. השלב הראשון – כתיבת קורות חיים. מה שעשיתם עד כה מסתכם בלימודים, שירות צבאי/לאומי, ועבודה זמנית כלשהי ולכן, אתם מרגישים שאין לכם מה לכתוב במסמך קו"ח.

זה בסדר! אף אחד גם לא מצפה מכם לניסיון תעסוקתי מגוון ופורה כמו של אדם בוגר. מאחר והשירות הצבאי מהווה את הניסיון העיקרי שצברתם – ציינו בקורות החיים כישורים שרכשתם בצבא הקשורים לתפקיד בו אתם מעוניינים.

במידה וביצעתם תפקיד שאינו קשור לתפקיד בו חשקה נפשכם או שלא היה לשביעות רצונכם, ציינו את כישורי העבודה שהתפקיד הצבאי דרש מכם כגון: תודעת שירות ויחסי אנוש טובים, עבודה תחת לחץ ועוד.

דוגמה לקורות חיים

קורות חיים לסטודנט

כסטודנטים, או אקדמאים שזה עתה סיימו את הלימודים שלהם, אתם צריכים לכתוב קורות חיים שיראו אילו כישורים ומאפיינים ייחודיים אתם יכולים להביא אתכם לתפקיד. סביר להניח שיש לכם הרבה השכלה ומעט ניסיון, ולכן צריך למקם את הסעיפים במסמך באופן שיקדם אתכם. למשל, לשים את סוגיית הלמידה והקריירה למעלה, במקום את ההיבט התעסוקתי, יחד עם הגשמות ומטרות במהלך תקופת הלימודים.

במידה והנכם עדיין תלמידים או שמא כבר סיימתם את תקופת הלמידה, אך אין לכם ניסיון בעבודות, עליכם לכתוב את פרק הלמידה וההשכלה בראש עמוד הקו"ח ומיד אחר כך את פרק השירות הצבאי. כדאי בהחלט להרחיב על פסקת הלימודים האקדמיים ולהדגיש כל פרט שיכול להרשים את המגייס. לדוגמא: ממוצע ציוני בחינות ועבודות שהגשתם במהלך התואר, קורסים וסדנאות בהם לקחתם חלק והשתתפתם ושרלוונטיים לתעשייה כמובן, סמינרים או פרויקטים גדולים שהקדשתם להם זמן, ידע ומאמץ ועוד. במידה ושירתם בצבא בתפקיד שיכול להיות רלוונטי לעבודה שאתם מנסים להתקבל – תארו אותו בצורה פרטנית, כי גם ניסיון צבאי בהרבה מקרים יכול להספיק למגייס/לבעל החברה-העסק.

להלן דגשים נוספים שכסטודנטים כדאי לשים לב אליהם במסמך קורות חייכם:

 • כתבו את שם מוסד הלימודים: לשם המוסד הלימודי בו אתם לומדים ישנה השפעה רבה. במידה ומדובר במוסד עם מוניטין זה יעזור לכם ויקדם אתכם.
 • השגתם ציונים גבוהים? הדגישו זאת: היה ומוסד הלימודים בו למדתם אינו נחשב כל כך, פרמטרים אחרים יכולים לפעול עבורכם, לדוגמא, ממוצע ציונים גבוה. מעסיקים אוהבים להעסיק עובדים מצטיינים.
 • ציינו התמחויות, תוכנות מקצועיות ועבודות גמר: כדאי להדגיש במסמך קורות חיים את הידע שלכם במחשבים ו/או תוכנות מקצועיות בהם אתם שולטים, פרויקט גמר שמעניק ניסיון שקשור לתחום בצורה עקיפה וכדומה.

דוגמה לקורות חיים

קורות חיים לנוער

עמדתם לכתוב קורות חיים ואז גיליתם שיש לכם עמוד חצי ריק? זה בסדר, ברוב הגדול של המקרים בני נוער בכלל לא צריכים קובץ קורות חיים והם מתקבלים לעבודה על סמך היכרות אישית או ראיון.

יש להדגיש את סעיף ההשכלה ולציין תוצאות מוצלחות בלימודים ו/או בחברה שהיוו עבורכם משמעות גבוהה בבית הספר. ציינו באילו מקצועות הרחבתם והשקעתם וכתבו את ממוצע הבגרות (במידה וגבוה), הישגים מיוחדים מהתיכון ועוד. ניתן גם לכתוב על עיסוקים/התנדבויות (מד"א למשל) ותחומי עניין נוספים כגון, מסגרות חברתיות חיצוניות. ואומר, תנועות נוער(צופים, הנוער העובד והלומד) כמובן לרשום אם היית מדריך/חניך, חוגים (ספורט /יצירה) וכדומה. מכיוון שאתם נמצאים בתחילת דרככם בעולם התעסוקתי, קורות החיים שלכם ישמשו בעיקר לקבלת רושם על תחומי העניין שלכם ומידת הרצינות שלכם.

דוגמה לקורות חיים

קורות חיים בתחום ההייטק/תכנות

קורות חיים טובים ומרשימים מעצימים את הסיכוי שלכם לזימון לראיון עבודה ומבליטים אתכם משאר המתמודדים/ המועמדים, ובעיקר במשרות בתחום ההייטק, כאשר בתחום זה מונחים מקצועיים, הגדרות תפקיד ייחודיות, יישומים שחשוב לכלול בקובץ, וכל מיני וריאציות שמאפיינות את התחום. כאשר כותבים קורות חיים שפונים לתחום ההייטק, חשוב מאוד לכתוב גם על הפן המקצועי/מעשי שלכם, ולא להסתפק רק בדגשים של שפות הפיתוח והטכנולוגיות שהנכם מכירים.

קורות חיים בתחום ההוראה/הדרכה

כאשר כותבים ומסגננים קורות חיים בתחום החינוך וההוראה מומלץ לכתוב את ההשכלה שרכשתם. במידה ויש לכם כמובן ניסיון קודם בתפקיד אליו אתם מציעים את המועמדות שלכם, ציינו אותו ופרטו מה בדיוק התפקיד כלל . כמובן שכדאי לציין גם סטאג' או התמחות מסויימת אם עשיתם.

כמו כן, כדאי לרכז לפי שנים תפקידים נוספים שביצעתם במקביל, כמו למשל בדוגמה הבאה: מחנכת כיתה א' ובנוסף,רכזת שכבתית חברתית. או למשל, מורה למתמטיקה לכיתות א-ב ומפעילת צהרון בכיתות א-ג במסגרת בית הספר ויש עוד הרבה דוגמאות.

כל אלו מוסיפים לרזומה ולניסיון ובכלל מראה את היכולות שלכם בתחום ואת היכולות הביצועיות-ארגוניות שלכם במקביל שזה גם בעצם יכולות ניהוליות.

בנוסף, במיוחד בתחום זה כדאי לרשום תכונות אישיות בולטות כי מדובר על עבודה עם ילדים ובכלל בהיבט החברתי. תכונות כמו, סבלנות וסובלנות, גישה לילדים ואמפטיה, חריצות ונחישות יכולים בהחלט לסייע בבחירה בכם כמועמדים רלוונטיים.

דוגמה לקורות חיים

קורות חיים לבעלי ותק בשוק העבודה

הותק הניסיון בשוק העבודה זה ככל הנראה הפרט החשוב ביותר במסמך קורות חיים, ולכן, במידה וצברתם ניסיון תעסוקתי רב ומגוון, יש לכתוב חלק זה בתחילת קורות החיים. בחלק זה כדאי מאוד להדגיש תחומי אחריות שהיו לכם והישגים משמעותיים ולציין זאת באופן ממוקד וברור. לא מומלץ לפרט על תפקידים קטנים שביצעתם לפני זמן רב או שאינם קשורים למשרה המוצעת.

החלק הבא שיופיע בקורות החיים הוא החלק של ההשכלה. במידה ויש לכם השכלה אקדמית כלשהי או מקצועית כתבו אותה, וכתבו בקצרה על קורסים/סדנאות מקצועיים שלמדתם או על התארים שקבלתם במהלך השנים. לגבי לימודים בתיכון – אין צורך לציינם אם יש לכם השכלה גבוהה יותר.

לבסוף, מומלץ להוסיף פסקה על השירות הצבאי, ואם קשור למשרה המוצעת אז להבליט את ההקשר/שייכות.