פרסום מודעת דרושים – מדריך

ניסוח נכון ומדויק של מודעת דרושים, היווה מאז ומתמיד אתגר עבור מגייסים ומחלקות משאבי אנוש. בשוק התחרותי של ימינו, בו מקומות עבודה נלחמים על כוח אדם מקצועי ומיומן, למודעת דרושים קולעת ואפקטיבית קיימת חשיבות מכרעת, משום שזו צריכה למשוך כמה שיותר מועמדים איכותיים ורלוונטיים. במדריך זה תמצא לא מעט כלים וטיפים, שיסייעו לך במלאכת החיפוש והאיתור של העובדים המתאימים ביותר.

הדבר הראשון שעליכם לוודא, לפני שהתחלתם בהליכי הגיוס, הוא להכיר היטב את המשרה אותה אתם נדרשים לאייש. רק כך תוכלו לדייק באיפיון המשרה ובאיתור המועמד הנכון. אם יש צורך, ראיינו את המנהל שמחפש את אותו עובד, על מנת שזה יספק לכם תיאור מדויק של אופי המשרה. איזה מועמד הוא מחפש, ההשכלה הנדרשת, נסיון תעסוקתי רצוי וכמובן, תכונות אופי, שתאפשרנה לעובד החדש השתלבות מהירה והצלחה במשרה לאורך זמן.

אפיון מדויק של המשרה מאפשר להתקדם לשלב ניסוח המודעה, תוך תיאור המשרה בצורה ברורה שקופה ואפקטיבית, הפונה למועמדים בגובה העיניים. זכרו, תיאור עמום של המשרה ישאירו למחפשי העבודה שאלות ותהיות אודות המשרה, ויעמיס עליכם כמגייסים ראיונות טלפוניים מיותרים של מועמדים לא מתאימים.

מודעה מנוסחת כגון "דרושים עובדים חרוצים ורציניים, עם ראש גדול" תנקז אליכם כמות גדולה של מועמדים שאינם רלוונטיים. ככל שניסוח המודעה כללי ומופשט מידי, כך גם כמות הפרשנויות הרבה והסובייקטיביות של המודעה, בעיניו של כל מועמד. לכן, אל תשאלו את עצמכם "מי הוא העובד המושלם" אלא "מי הוא המועמד המתאים ביותר למשרה ספציפית זו, בארגון זה".

ניסוח המודעה ואורכה

ניסוח המודעה אינו תמיד פשוט כמו שהוא נראה. בעולם מושלם, כל שהיה עלינו לכתוב הוא "דרוש מתכנת", אבל לא כך הוא הדבר. במודעת דרושים שכזו, מעבר לרצון שלא לשדר זלזול במועמד ובמשרה, יש גם חשיבות רבה לכלול את תיאור החברה בה אמור המועמד להיקלט, מספר מילים על הצוות, מהם תחומי האחריות וסמכויות המשרה, מיקום משרדי החברה, שעות העבודה ודרישות נוספות כמו ידע, ניסיון השכלה וכו'.
חשוב לספק לקורא המודעה הבנה רחבה ככל שניתן, באופן כזה שרק המועמדים המתאימים ביותר יגיעו לראיון העבודה.

כותרת מנצחת

מאד קל לנסח מודעת דרושים שאיש לא ישים לב לקיומה. לכן חשוב ביותר להקפיד על ניסוח כותרת אשר תגרום לקורא להיעצר ולהתעמק בשאר פרטי המשרה, ובהמשך גם לשלוח את קורות החיים. כותרת בולטת ואפקטיבית, כזו שתמשוך את העין, תייצר היענות גבוהה הרבה יותר, וכפועל יוצא גם תעלה את מספר קורות החיים הרלוונטיים שתקבלו.

חשוב גם לזכור, שהמודעה שתפרסמו, תיבלע – מן הסתם – בין שפע המודעות האחרות, המתחרות גם הן על תשומת ליבו של המועמד הפוטנציאלי שלכם. לכן דאגו שהכותרת תהיה קצרה וממוקדת, כזו שתלכוד את תשומת ליבו של הקורא, בעודו "סורק", כמו רובנו, את שאר הטקסטים במודעות אחרות.

הכותרת, בהיותה סוג של חלון ראווה, חייבת גם לכלול בתוכה את המידע העיקרי. הימנעו מכותרות כמו "בוא וגלה את הקריירה הבאה שלך" או "משרה לתותחים בלבד", שהן אולי נחמדות, אך עמומות מאד ומשדרות חוסר אמינות ושיווקיות יתר.

גם השימוש בפתיח בסגנון "חברה מובילה בתחומה" לא ממש עושה את העבודה. אם נתקלתם, בעצמכם, במספר בודד של מודעות כאלה, סביר להניח שמחפשי העבודה נתקלו בעשרות, אם לא מאות, מודעות דומות. לכן, הקפידו לייצר כותרת שתבדל אתכם, שלבו בניסוח שפה אישית והימנעו משימוש בביטויים שחוקים. אם חשוב לכם לציין את העובדה שהינכם החברה המובילה בתחומה, שנו מעט את הניסוח למשהו כמו "חברה חדשנית בתחום הביו-טכנולוגיה".

אז מה ביכולתכם לעשות על-מנת לכתוב כותרת ממוקדת ובכל זאת אפקטיבית? רישמו בתוכה את המשרה עצמו, ואם רלוונטי – תוסיפו מספר מילים אודות תחום פעילות החברה המגייסת או לחליפין את דרישת הסף שבלעדיה לא ניתן להתחיל בתהליך הגיוס. לדוגמא: "מנהל /ת חשבונות דובר /ת ספרדית לעבודה מול לקוחות בדרום אמריקה" זו כותרת שתעביר את המסר של מהות המשרה ודרישת הסף שלה לחלופין, כותרת כמו "חשב/ת מנוסה לחברה מצליחה בתחום הביטוח" תשקף את המשרה ותשווק את הארגון באותה נשימה.

בגוף המודעה מומלץ לבחור ניסוח בגובה העיניים, עם פניה אישית למחפש העבודה, תוך מסירת פרטים אודות המשרה המוצעת, ומדוע כדאי לעבוד דווקא אצל החברה המגייסת.

בחלק הראשון – מומלץ לספר בכמה מילים על החברה המגייסת בפסקה נפרדת אודות המשרה.

זה המקום שלכם להציג את החברה, את היתרונות שלה ובעצם את כל הסיבות מדוע מחפש העבודה צריך לשלוח קורות חיים דווקא אליכם ולמה מי שישלח אליכם קורות חיים הוא כנראה גם הטוב ביותר. זה גם החלק שבו ניתן להציג את עיקרי הפעילות של החברה, את נקודות החוזקה שלה ואת מוקדי המשיכה שלה – הכל כמובן תלוי במידת ההיכרות של השוק עם הפעילות ועם סביבת העבודה של החברה המגייסת. במידה ואתם חברה מפורסמת כמו "פייסבוק" או "תנובה" אז ברור שאין צורך להציג את החברה וכדאי רק לציין את שם החברה ולהתמקד בהטבות שעובד חברה מקבל. אם לעומת זאת מדובר בחברה קטנה או סטארטאפ, אז כדאי להקדיש שורה לנושא של תחום הפעילות של החברה המגייסת ואופיה.

תיאור המשרה – זה המקום לספר על המשרה אליו מגייסים. בתוך התיאור מומלץ לפרט מהם תחומי האחריות שכולל המשרה ולדבר על היקף המשרה ועל סביבת העבודה. בחרו בהגדרת משרה קיימת ומוכרת, לא צריך להיות מקוריים. פרטו בקצרה מהן שעות העבודה, המיקום וכל מידע רלוונטי אחר שעשוי להיות מהותי עבור המועמד. השכר שווה? השעות גמישות? ציינו זאת!

זהירות: משרות גנריות

מודעת דרושים שמחפשת "מנהל/ת פרויקטים" או "מנהל מותג" או "מנהל" אינה מעידה בהכרח באיזה משרה מדובר.
שמות משרה 'זהים' קיימים בתעשיות שונות – הכרחי לעשות הפרדה בין גיוס של "מנהל פרויקטים" שאחראי על השיווק בחברה לבין "מנהל פרויקטים" שאחראי על אתר האינטרנט של החברה או מנהלת פרויקטים בפיתוח. כל משרה מצריך תיאור משרה שונה שאמור להיות מוגדר בשלב ניסוח מודעת הדרושים.

דרישות המשרה

כדאי להתייחס להשכלה המבוקשת, למידת הנסיון בתחום ולהזכיר גם כן בנקודות נושאים נוספים שאם המועמד בקיא בהם, יהוו יתרון בקבלה שלו לעבודה. רצוי לעשות את דרישות המשרה רחבות ככל הניתן, בכדי שכמה שיותר מועמדים יפנו אליכם בעקבות מודעת הדרושים, אך זו זמנית לא רחבות מדיי כי אין שום סיבה שתבזבזו את זמנכם ואת הזמן של מועמדים שאינם מתאימים בעליל לדרישות המשרה.

בחלק הזה ניתן גם לציין דרישות מיוחדות שהמועמד צריך לעמוד בהן, כדוגמת ידיעת שפות ברמה גבוהה או מוכנות לצאת לנסיעות תכופות לחו"ל וכדומה.
אך זכרו שלא להגזים בכמות הדרישות בכדי לא לצמצם את מאגר המועמדים שבכלל יפנו אליכם, יותר מדיי.

דרישות חובה ויתרון – הגדרת הדרישות היא אולי הצעד המאתגר ביותר, כי הוא מאלץ אותנו לחשוב מה אנחנו מחפשים אצל המועמד, מה חשוב לנו מבחינת השכלה וניסיון. דרישות חובה הן תנאי הסף שעליהם לא תוכלו להתפשר, בעוד שדרישות המוגדרות כיתרון – הן נתונים שיתקבלו בברכה, יגבירו את הסיכוי להתאמת המועמד, אך לא יפסלו אותו. הגדרת דרישה קריטית כ"חובה", תמנע הצפה של פניות מיותרות. לכם זה יחסוך עבודת סינון ולמועמדים אכזבות מיותרות.

מקום, שכר, שעות

מקום, שכר, שעות – התייחסו לפרטים הבסיסיים של המשרה: לפעמים, המגייסים כל כך רוצים לשווק את המשרה ואת הארגון, שהם לא נותנים מספיק מקום לנתונים החשובים לא פחות: המיקום הגיאוגרפי של המשרה, ההיקף והתנאים. נכון שמועמדים רבים מחפשים את יתרונות המשרה ואופציות הקידום, אבל בואו נזכור: בראש ובראשונה, אנחנו כאן כדי להתפרנס. לכן, אם המשרה לא תשתלב בחיינו מבחינת המרחק מהבית, שעות העבודה וגובה השכר, היא לא תהיה רלוונטית עבורנו.

כל משרה במודעה נפרדת

לא כדאי לפרסם מספר משרות באותה מודעת דרושים. הדבר משדר חוסר רצינות כלפי המועמדים השונים וחוסר אינדיבידואליות ופניה אישית. כל משרה מאופיין בדרישות שונות ובקהל יעד שונה, לכן כדאי מאוד לפרסם כל משרה במודעת דרושים נפרדת.

זיכרו, כל קבוצה באוכלוסייה היא בעלת צרכים שונים אותם כדאי להדגיש במודעה. כיצד עושים זאת בפועל? מתמקדים בקהל היעד, בשפה, בצרכים שלו ובעולם המושגים שהוא מכיר. להלן מספר דוגמאות:

חיילים משוחררים – לרוב מעוניינים לחסוך לטיול אחרי צבא ולעבוד עם חברים, בפניהם הדגישו את השכר והטבות מהמדינה אם יש.

סטודנטים – בפניה לסטודנטים כדאי להבליט יתרונות כגמישות גדולה בשעות העבודה, מספר משמרות שבועיות והתחשבות בתקופת מבחנים.

הורים לילדים – התייחסו לנתונים הנוגעים בהיקף המשרה, שעות העבודה והטבות להורים.

חיילים משוחררים – לרוב מעוניינים לחסוך לטיול אחרי צבא ולעבוד עם חברים, בפניהם הדגישו את השכר והטבות מהמדינה אם יש.

בכירים – ציינו את תחומי האחריות של המשרה ואת התנאים הנלווים, וכן את היקפי הפעילות של החברה ומספר העובדים.

עובדי היי-טק – פרטו את השלב בו נמצאת החברה. כדאי לדבר, חוץ משכר ואפשרויות קידום, גם על יציבות החברה ולהדגיש אותה. סטארט אפ לעיתים נתפס כמקום עבודה מעט ארעי שיכול כל רגע להיסגר.

נראות המודעה

חשוב מאוד שלא לבלוט לרעה – לכן יש להקפיד לעבור על כל מודעה לפני פרסומה ולוודא שאין בה שגיאות כתיב, ניסוחה ברור, ואין בה סתירות פנימיות. בנוסף, כדאי גם לתת למודעה נימה אישית, לא מדובר פה בפניה 'סחבקית' למחפש העבודה אלא על שפה מקצועית ושימוש בביטויים לא שחוקים מעולמות התוכן של המשרה.

משרה דיסקרטית

משרה דיסקרטית? אם אין בעיות "פוליטיות" אמיתית המונעות זאת, עדיף תמיד לפרסם את שם החברה המגייסת ולהוסיף כמה מילים אודות החברה. כך תזכו לא רק במועמדים שחפצים במשרה, אלא גם כאלה שמעוניינים לעבוד בחברה שלכם. כדאי לזכור, כ-50% ממחפשי העבודה כבר עובדים – זה אומר שהם חוששים לשלוח קורות חיים למעסיק הנוכחי שלהם, ולען הם נמנעים מלפנות למשרות דיסקרטיות, ובצדק.

ללא אפליה
החוק בישראל אוסר בצורה מפורשת על פרסום מודעת דרושים מפלה, דהיינו מודעה המנוסחת בדרך המציבה הלכה למעשה דרישות סף שעושות הבחנה שאינה לגיטימית בין דורשי העבודה. שימו לב לחוקיות של ניסוח המודעה. בדקו שוב כי אין בה כל אפליה האסורה עפ"י החוק, כגון: מין, נטייה המינית, מעמד אישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ גופית, היותם הורים, גיל, גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מקום מגורים, השקפת עולם, דרך פוליטית ושירות במילואים.
יחד עם זאת, סעיף 2 (ג) לחוק קובע חריג לכלל זה, לפיו כי כאשר המדובר באפליה המתחייבת מאופיים או ממהותם של המשרה או המשרה, אין רואים בה אפליה לפי סעיף 2 לחוק.
השפה העברית מציבה לנו אתגר נוסף – את לשון המודעה יש לנסח באופן שאינו מפלה נשים, תוך שימוש בלשון רבים, (ציון זכר ונקבה גם יחד), או שימוש בלשון ניטראלית ובלתי מגדרית.

סיכום

מודעת הדרושים שתפרסמו, תהיה בדר"כ גם המפגש הראשוני של המועמד שלכם עם החברה, מה שהופך הרושם שיקבל קורא המודעה, לקריטי. לכן, מומלץ מאד להקפיד על מודעה שתייצר משיכה מיידית ועניין רב, בכל הנוגע למשרה עצמה, לחברה ולתהליך הקבלה אליה. זיכרו, שיש חשיבות להציג את הדברים באופן ברור ומנוסח היטב, על מנת שהמועמדים אותם אתם חפצים לראיין, יתייחסו למשרה ברצינות הראויה, כבר מ\למן הרגע הראשון.

לפרסום משרת דרושים בחינם

מאמרים