פרסום מודעת דרושים – מדריך

ניסוח נכון ומדויק של מודעת דרושים, היווה מאז ומתמיד אתגר לא פשוט עבור מגייסים ומחלקות משאבי אנוש. בשוק התחרותי של ימינו, בו מקומות עבודה נלחמים על כוח אדם מקצועי, איכותי ומיומן, למודעת דרושים קולעת ואפקטיבית קיימת חשיבות גדולה, משום שזו צריכה למשוך כמה שיותר מועמדים רלוונטיים.

במדריך זה תמצאו לא מעט כלים וטיפים, שיסייעו לכם במלאכת החיפוש והאיתור של העובדים המתאימים ביותר.

הדבר הראשון שעליכם לוודא, עוד טרם שהתחלתם בהליך הגיוס, הוא להכיר היטב, על כלל פניה, את המשרה אותה אתם מעוניינים לאייש. רק כך תוכלו לדייק באיפיון המשרה ובאיתור המועמד המתאים. אם יש צורך, ראיינו את המנהל שמחפש את אותו עובד, על מנת לקבל תיאור מדויק של אופי המשרה: איזה מועמד הוא מחפש, השכלה נדרשת, נסיון תעסוקתי רצוי, וכמובן תכונות אופי שתאפשרנה לעובד החדש השתלבות מהירה והצלחה במשרה לאורך זמן.

אפיון מדויק של המשרה מאפשר להתקדם לשלב שני של ניסוח המודעה, תוך תיאור המשרה בצורה ברורה שקופה ואפקטיבית, הפונה למועמדים בגובה העיניים. זכרו, תיאור עמום של המשרה ישאיר למחפשי העבודה שאלות ותהיות אודות המשרה, ויעמיס עליכם כמגייסים ראיונות טלפוניים מיותרים של מועמדים לא רלוונטים.

מודעה המנוסחת בצורה הבאה: “דרושים עובדים חרוצים ורציניים, עם ראש על הכתפיים” תביא אליכם כמות גדולה של מועמדים שרובם אינם רלוונטיים. ככל שניסוח המודעה כללי ומופשט מידי, כך גם כמות הפרשנויות הסובייקטיביות שלה בעיניו של כל מחפש עבודה. לכן, הימנעו מהשאלה “מי הוא העובד המושלם” אלא “מי הוא המועמד המתאים ביותר למשרה ספציפית זו, בארגון זה”.

ניסוח המודעה ואורכה

ניסוח המודעה אינו תמיד פשוט כפי שהוא נראה. בעולם מושלם, כל שהיה עלינו לכתוב הוא “דרוש מתכנת/ת”, אבל לא כך הוא הדבר. במודעת דרושים שכזו, מעבר לרצון שלא לשדר זלזול במועמד ובמשרה, יש גם חשיבות לכלול את תיאור החברה בה אמור המועמד להיקלט, מספר מילים על הצוות, מהם תחומי האחריות וסמכויות המשרה, מיקום משרדי החברה, שעות העבודה ודרישות נוספות כמו ידע, ניסיון השכלה וכו’.
חשוב לספק לקורא המודעה הבנה רחבה ועמוקה ככל שניתן, באופן כזה שרק מועמדים מתאימים ישלחו קורות חיים ויגיעו לראיון העבודה.

כותרת מנצחת

קל ופשוט לנסח מודעת דרושים שאיש לא ישים לב לקיומה. לכן כשניתן, חשוב להקפיד על ניסוח כותרת שתגרום לקורא להיעצר ולהתעמק בייתר פרטי המשרה, ובהמשך גם לשלוח קורות החיים. כותרת בולטת ואפקטיבית, כזו שמושכת את העין, תייצר לרוב היענות גבוהה יותר, וכפועל יוצא גם תעלה את מספר קורות החיים הרלוונטיים שיתקבלו.

חשוב גם לזכור כי כל מודעה שתפרסמו תיבלע בין שפע מודעות אחרות, המתחרות גם הן על תשומת ליבו של המועמד. לכן דאגו לכך שהכותרת תהיה קצרה וממוקדת, כזו שתלכוד את תשומת ליבו של הקורא, בעודו “סורק”, כמו רובנו, את שאר הטקסטים במודעות אחרות.

הכותרת, בהיותה סוג של חלון ראווה, חייבת לכלול בתוכה את המידע העיקרי. הימנעו לחלוטין מכותרות כמו “בוא לגלות את הקריירה הבאה שלך” או “משרה לתותחים בלבד”, שהן אולי נחמדות, אך עמומות מאד ובעיקר משדרות חוסר אמינות ושיווקיות מוגזמת.

גם השימוש בפתיח בסגנון “חברה מובילה בתחומה” לא ממש עושה את העבודה. אם נתקלתם, בעצמכם, במספר בודד של מודעות כאלו, סביר להניח שמחפשי עבודה נתקלו בעשרות, אם לא במאות, מודעות המנוסחות באותה דרך. לכן, הקפידו ככל שניתן לנסח כותרת שתבדל אתכם, שלבו שפה אישית והימנעו משימוש בביטויים שחוקים. אם חשוב לכם לציין את העובדה שהנכם החברה המובילה בתחומה, שנו מעט את הניסוח למשהו כמו “חברה חדשנית בתחום הביו-טכנולוגיה”.

אז מה ביכולתכם לעשות על-מנת לכתוב כותרת ממוקדת ובכל זאת אפקטיבית? רשמו את התפקיד עצמו, ואם רלוונטי הוסיפו מספר מילים אודות תחום פעילות החברה המגייסת או לחליפין דרישת סף שבלעדיה לא ניתן להתחיל בתהליך הגיוס. לדוגמא: “מנהל/ת חשבונות דובר/ת ספרדית לעבודה מול לקוחות בדרום אמריקה” זוהי כותרת שתעביר את המסר של מהות התפקיד ודרישת הסף שלה. לחלופין, כותרת בסגנון “חשב/ת מנוסה לחברה מצליחה בתחום הביטוח” תשקף את המשרה ותשווק את הארגון באותה נשימה.

בגוף המודעה מומלץ לבחור ניסוח בגובה העיניים, עם פניה אישית למחפש העבודה, תוך מסירת פרטים אודות התפקיד, והסיבות מדוע כדאי לעבוד דווקא אצל החברה המגייסת.

בחלק הראשון – מומלץ לספר בכמה מילים על החברה המגייסת בפסקה נפרדת אודות המשרה.

זה המקום שלכם להציג את החברה, את היתרונות שלה ובעצם את כל הסיבות מדוע מחפש העבודה צריך לשלוח קורות חיים דווקא אליכם. זה גם החלק שבו ניתן להציג בקצרה את עיקרי פעילות החברה, נקודות החוזקה ואת מוקדי המשיכה שלה – הכל כמובן תלוי במידת היכרות השוק עם פעילותה ועם סביבת העבודה שלה. במידה ואתם חברה מפורסמת כמו “פייסבוק” או “תנובה” אז ברור שאין צורך להציג את החברה וכדאי רק לציין את שם החברה ולהתמקד בהטבות שעובדי החברה מקבלים. אם לעומת זאת מדובר בחברה קטנה או סטארט אפ, אז כדאי להקדיש שורה לתחום פעילות החברה ואופייה.

תיאור המשרה – זה המקום לספר על התפקיד אליו מגייסים. מומלץ לפרט מהם תחומי האחריות שכולל התפקיד, לרשום את היקף המשרה ולפרט על סביבת העבודה. בחרו בהגדרת משרה קיימת ומוכרת, לא צריך להיות מקוריים. פרטו בקצרה מהן שעות העבודה, המיקום וכל מידע רלוונטי אחר שעשוי להיות מהותי עבור המועמד. השכר שווה במיוחד? השעות גמישות? ציינו זאת!

זהירות: משרות גנריות

מודעת דרושים שמחפשת “מנהל/ת פרויקטים” או “מנהל מותג” או “מנהל” אינה מעידה בהכרח באיזה תפקיד מדובר. שמות משרה ‘זהים’ קיימים בתעשיות שונות – הכרחי לעשות הפרדה בין גיוס של “מנהל פרויקטים” שאחראי על השיווק בחברה לבין “מנהל פרויקטים” שאחראי על אתר האינטרנט של החברה או “מנהל פרויקטים” בפיתוח. כל משרה מצריך תיאור משרה שונה שאמור להיות מוגדר בשלב ניסוח המודעה.

דרישות המשרה

מומלץ להתייחס להשכלה המבוקשת, למידת הניסיון בתחום ולהזכיר גם כן בנקודות נושאים נוספים שאם המועמד בקיא בהם, עשויים להוות יתרון בקבלתו לעבודה. רצוי לנסח את דרישות המשרה רחבות ככל הניתן, בכדי שכמה שיותר מועמדים יפנו אליכם בעקבות מודעת הדרושים, אך בו זמנית לא רחבות מדיי כי אין שום סיבה שתבזבזו את זמנכם ואת הזמן של מועמדים שאינם מתאימים בעליל לדרישות המשרה.

בחלק הזה רצוי גם לציין דרישות מיוחדות שכל מועמד צריך לעמוד בהן, כדוגמת ידיעת שפות ברמה גבוהה או מוכנות לצאת לנסיעות תכופות לחו”ל וכדומה.
אך זכרו לא להגזים בכמות הדרישות בכדי לא לצמצם יותר מידי את מאגר המועמדים שבכלל יפנו אליכם.

דרישות חובה ויתרון – הגדרת דרישות היא כנראה הצעד המאתגר ביותר, כי היא מאלצת אותנו לחשוב מה אנחנו מחפשים אצל המועמד, מה חשוב לנו מבחינת השכלה וניסיון. דרישות חובה הן תנאי סף שלא תוכלו להתפשר, בעוד שדרישות המוגדרות כיתרון – הן נתונים שיתקבלו בברכה ועשויות להגדיל את הסיכוי להתאמת המועמד, אך לא יפסלו אותו בשל העדרן. הגדרת דרישה קריטית כ”חובה”, תמנע הצפה של פניות מיותרות. לכם תיחסך עבודת סינון ולמועמדים אכזבות מיותרות.

מקום, שכר, שעות

מקום, שכר, שעות – התייחסו לפרטים הבסיסיים של המשרה: לפעמים, המגייסים כל כך רוצים “לשווק” את המשרה ואת החברה, שהם לא נותנים מספיק מקום לנתונים החשובים לא פחות: המיקום הגיאוגרפי של המשרה, היקף ותנאים. נכון שמועמדים רבים מחפשים את יתרונות המשרה ואופציות הקידום, אבל בואו נזכור: בראש ובראשונה, מחפשי עבודה מעוניינים להתפרנס. לכן, אם המשרה לא תשתלב בחייהם מבחינת המרחק מהבית, שעות העבודה וגובה השכר, היא לא תהיה רלוונטית עבורם.

כל משרה במודעה נפרדת

לא כדאי לפרסם מספר משרות באותה מודעת דרושים. הדבר משדר חוסר רצינות כלפי המועמדים השונים וחוסר אינדיבידואליות ופניה אישית. כל תפקיד מאופיין בדרישות שונות ובקהל יעד שונה, לכן כדאי לפרסם כל משרה במודעת דרושים נפרדת.

זיכרו, כל קבוצה באוכלוסייה היא בעלת צרכים שונים אותם כדאי להדגיש במודעה. כיצד עושים זאת בפועל? מתמקדים בקהל היעד, בשפה, בצרכים שלו ובעולם המושגים שהוא מכיר. להלן מספר דוגמאות:

חיילים משוחררים – לרוב מעוניינים לחסוך לטיול אחרי צבא ולעבוד עם חברים, בפניהם הדגישו את השכר והטבות מהמדינה אם יש.

סטודנטים – בפניה לסטודנטים כדאי להבליט יתרונות כגמישות גדולה בשעות העבודה, מספר משמרות שבועיות והתחשבות בתקופת מבחנים.

הורים לילדים – התייחסו לנתונים הנוגעים להיקף המשרה, שעות העבודה והטבות להורים.

בכירים – ציינו את תחומי האחריות של המשרה ואת התנאים הנלווים, וכן את היקפי הפעילות של החברה ומספר העובדים.

עובדי היי-טק – פרטו את השלב בו נמצאת החברה. כדאי לדבר, חוץ משכר ואפשרויות קידום, גם על יציבות החברה ולהדגיש אותה. סטארט אפ לעיתים נתפס כמקום עבודה מעט ארעי שעשוי כל רגע להיסגר.

נראות המודעה

חשוב מאוד שלא לבלוט לרעה – לכן יש להקפיד לעבור על כל מודעה לפני פרסומה ולוודא שאין בה שגיאות כתיב, ניסוחה ברור, ואין בה סתירות פנימיות. בנוסף, כדאי לנסות לתת למודעה נימה אישית, לא מדובר פה בפניה ‘סחבקית’ למחפש העבודה אלא על שפה מקצועית ושימוש בביטויים לא שחוקים מעולמות התוכן של התפקיד.

משרה דיסקרטית

משרה דיסקרטית? אם אין בעיות “פוליטיות” אמתית המונעות זאת, עדיף תמיד לכלול את שם החברה המגייסת ולהוסיף מספר מילים אודות החברה. כך תזכו לא רק במועמדים שחפצים במשרה, אלא גם כאלה שמעוניינים לעבוד בחברה שלכם. כדאי לזכור, כ-50% ממחפשי העבודה כבר עובדים – זה אומר שהם חוששים לשלוח קורות חיים למעסיק הנוכחי שלהם, ולכן הם נמנעים מלפנות למשרות דיסקרטיות, ויש לאמר בצדק.

ללא אפליה
החוק בישראל אוסר בצורה מפורשת על פרסום מודעת דרושים מפלה, דהיינו מודעה המנוסחת בדרך המציבה הלכה למעשה דרישות סף שעושות הבחנה שאינה לגיטימית בין דורשי העבודה. לכן שימו לב לחוקיות של ניסוח המודעה. בדקו שוב כי אין בה כל אפליה האסורה עפ”י חוק, כגון: מין, נטייה המינית, מעמד אישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ גופית, היותם הורים, גיל, גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מקום מגורים, השקפת עולם, דרך פוליטית ושירות במילואים.
יחד עם זאת, סעיף 2 (ג) לחוק קובע חריג לכלל זה, לפיו כי כאשר המדובר באפליה המתחייבת מאופיים או ממהותם של המשרה או המשרה, אין רואים בה אפליה לפי סעיף 2 לחוק.
השפה העברית מציבה לנו אתגר נוסף – את לשון המודעה יש לנסח באופן שאינו מפלה נשים, תוך שימוש בלשון רבים, (ציון זכר ונקבה גם יחד), או שימוש בלשון ניטראלית ובלתי מגדרית.

סיכום

מודעת הדרושים שתפרסמו, תהיה בדר”כ גם המפגש הראשוני של המועמד שלכם עם החברה, מה שהופך הרושם שיקבל קורא המודעה, לקריטי. לכן, מומלץ מאד להקפיד על מודעה שתייצר משיכה מיידית ועניין רב, בכל הנוגע לתפקיד עצמו, לחברה ולתהליך הקבלה אליה. זיכרו, שיש חשיבות להציג את הדברים באופן ברור ומנוסח היטב, על מנת שהמועמדים אותם אתם חפצים לראיין, יתייחסו למשרה ברצינות הראויה, כבר מ\למן הרגע הראשון.

לפרסום משרת דרושים בחינם

מאמרים