אין כרגע משרות פנויותמדריך טיולים – תפקידו ללוות ולהסביר למטיילים לאן הגיעו ומה מייחד את אותו המקום. בכל מסלול עליו לתכנן זמני עצירות המיועדות להדרכות (כמו גם להפסקות שתיה\אוכל ומנוחה). במהלך עבודתו מדריך טיולים פוגש קבוצות מרקעים שונים, ולכן עליו לתכנן ולהתאים כל מסלול מראש בהתאם לאוכלוסיה הרלוונטית. כל זאת כמובן תוך היכרות מעמיקה עם היבטים שונים של המסלול (גאוגרפיה, היסטוריה וכו'). הכוונה היא למורה דרך בישראל (ולא מלווה טיולים לחו"ל).

מורה דרך הוא אדם שעוסק בהדרכה של מטיילים ותיירים.

ההדרכה ניתנת בשפה המובנת למטיילים המשתתפים בה, ולעיתים היא ניתנת במספר שפות, כדי לפנות לקהל מגוון יותר של תיירים. מורה הדרך מאפשר למטיילים היכרות מעמיקה יותר של האזור, תושביו ותרבותם. במדינות רבות עבודה כמורה דרך מצריכה רישיון מטעם המדינה, ויש מדינות המחייבות כל קבוצת תיירים להשתמש בשירותיו של מורה דרך מקומי, גם כאשר היא מלווה במורה דרך זר הדובר את שפת התיירים ואת שפת המקום.

הקשר בין מורה דרך לקבוצת תיירים עשוי להיות לזמן קצר, של שעות מעטות, בעת ביקורם באתר מסוים, או לזמן ארוך יותר, של ימים ואף שבועות, במשך כל ביקורם במדינה מסוימת (או ברצף של מדינות אחדות).

התקשרותם של תיירים עם מורה דרך נעשית בארץ מוצאם (בטיול מאורגן), או בארץ היעד.

בעבר היו שירותיהם של מורי הדרך חיוניים, בגלל זמינות נמוכה של מפות וספרים. מורי הדרך שימשו מתורגמנים וכן הם היו אלה אשר הכירו את הדרכים והיו מסוגלים להוביל את התיירים בבטחה בדרכים.

מורי דרך רבים מסייעים לתייר בבניית תוכנית הטיול שלו, טרם הגעתו לארץ היעד ובכך הם מקלים עליו תהליך תכנון הסיור.